Eski yıllardaki Zonguldak - Kapuz başta olmak üzere deniz ve mesire yerlerinin iç içe yaşandığı mekanlara olan özlem, gün geçtikçe artıyor. Zonguldak Nostalji Editörü Yüksel Yıldırım, yaz sezonunda Zonguldaklıların Kapuz'a gidiş-dönüş maceraları ile piknik ve deniz sefasını bir arada sürdüklerine dair nostaljik bir yazı kaleme aldı. 

İşte Yıldırım'ın o paylaşımı

Eski yıllarda karayolu bağlantısı yetersiz, araç bulmak zordu. Deniz elverdiği sürece deniz motorları çalışırdı. Yaz aylarında kumsallarda deniz keyfi ve piknik için yine motorlar kullanılırdı. Zonguldak Sürmen Düğün Salonu altındaki beton iskelede bekleyen üstü güneş tenteli motorlar deniz mevsimlerinde Kapuz’a yolcu taşırdı.

Motorlu kayıkların üzerine güneşlik beyaz tenteler çekilir, rüzgarla birlikte martılar gibi süzülür, dalgalı havalarda çata çuta sesleri arasında yürekler ağza gelerek Kapuz’a gidilirdi. Motorlar kıyıya yanaşınca motorun burnu kuma saplanır. Yolcular motordan atlayarak inerler. Çoğu zaman paçalar ıslanırdı. Tabi ayakkabılar önceden kuma atılmış olurdu.

Büyük ulu ağaçlar arasına salıncaklar kurulur, hem denize girilir hem de piknik yapılırdı.

Uzunkum'da gözden kaybolmuştu Erdal Açıcı'dan kahreden haber... Uzunkum'da gözden kaybolmuştu Erdal Açıcı'dan kahreden haber...

Doğal plajdı. Etrafta öyle evler filan çok yoktu, tam bir mesire yeriydi… Birde çalgılı çengili gidilirdi çok hoştu, bir gün önceden yemekler hazırlanırdı. Ağaçların altında piknik yapılır, bunalan denize girerdi.

Aynı motorlar deniz yolcularını akşam tekrar geri taşır, beton iskeleye çıkartırdı.

Zonguldak Nostalji

(y.yıldırım-2018)

Editör: Abdullah KARABACAK