(Haber: Orhan Akyüz) - Zonguldak’ta, Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Ereğli ilçesindeki Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, Kahramanmaraş merkezli deprem bölgeleri için mobil aydınlatma sistemleri üretildiği bildirildi.

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, yazılı basın açıklamasında, şunlar kaydedildi:

‘’Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen ‘Asrın Felaketi’ olarak tanımlanan deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için meslek liselerinin ortaya koyduğu dayanışma, farklı alanlarda yapılan üretimlerle devam ediyor.

Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, deprem bölgesindeki illerde çadır aydınlatmalarında şarj edilebilecek mobil cihazların şarjında kullanılabilecek taşınabilir güneş enerjisi paneli ile çalışabilir mobil aydınlatma cihazı üretti. Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de güneş enerji panelli bank üretimi gerçekleştirdi.

Deprem felaketinin ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Zonguldak genelindeki meslek liseleri de farklı üretim alanlarında; soba, roll ekmek, uyku tulumu, battaniye, yetişkin ve çocuk kıyafeti, temizlik malzemeleri gibi birçok alanda üretim yaparak depremin açtığı yaraların sarılmasında büyük katkı sunmuşlardı. Şimdi de güneş enerjisi paneli ile çalışabilir mobil aydınlatma cihazının arge çalışmasını tamamlayarak numune üretim yaptılar. Yine yapılan güneş enerji panelli bank üretimi de kısmi aydınlatma ve cep telefonlarının şarjında kullanılabilecek. Seri üretim için afet bölgesinden gelecek ihtiyaç ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak koordinasyona göre üretim yapılacak.

‘’YARALAR SARILINCAYA KADAR SAHADA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

Açıklamada,  İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’ın, şu ifadeleri kullandığı belirtildi:

‘’Ülke olarak yaşadığımız bu zorlu süreçte meslek liselerimiz üretim kapasitelerini ve üretim çeşitliliklerini artırarak depremden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarabilmek için büyük bir dayanışma örneği ortaya koydular. İlimizdeki meslek liselerimizden kurumsal kapasitesi üretim için yeterli olanların tamamı, fiili olarak üretimde görev aldılar. Depremden hemen sonra ekmek üretimi, ardından uyku tulumu, battaniye, soba, temizlik malzemeleri üretimleri yapılarak deprem bölgesindeki illerimize gönderilerek Milli Eğitim Bakanlığımızın koordinasyonuna teslim edildi. Deprem felaketinin üzerinden günler geçtikçe bölgedeki ihtiyaç çeşitliliği de değişti. Bölgeden gelen ihtiyaçlar ve Bakanlığımızın koordinasyonuna göre Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz, güneş enerjisi paneli ile çalışabilir mobil aydınlatma cihazının üretimini yaptılar. Örnek üretimi yapılan cihaz, arama kurtarma çalışmalarında aydınlatmada, çadır aydınlatmalarında kullanılabilecek. Şarj ihtiyacı olan cep telefonu dahil küçük mobil cihazların şarj ihtiyacını da karşılayabilecek potansiyeli olan taşınabilir kullanışlı mobil bir cihaz olarak üretildi. Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz tarafından üretimi yapılan güneş enerji panelli bank, kısmi aydınlatma sağlarken aynı anda birden azla cep telefonunun da şarjını sağlayabilecek. Okullarımız bahsettiğimiz üretimleri yapabilecek kurumsal kapasiteye sahip. Bakanlığımızca sağlanacak koordinasyona göre üretim yapılacak.

Depremin açtığı yaraların sarılmasında meslek liselerimiz tarafından yapılan üretimler, ihtiyacın karşılanması ve amaca hizmet etme açısından çok verimli oldu.

Deha liseliler valilerini unutmadılar... Deha liseliler valilerini unutmadılar...

Milletimizin en önemli kök değerlerinden biri olan ‘dayanışma’, eğitim müfredatımızın da her daim önceliklerindendir. Bu önceliğimizin ne kadar önemli olduğunu, meslek liselerimizin üretimleri ile bir kez daha gördük. Milletimizdeki dayanışma ruhunu bir ayna gibi yansıtan her bir evladımızla gurur duyuyoruz. Yaralarımızı birlikte sarmaya devam edeceğiz. Üretim ve dayanışmamız artarak devam edecek. Yaralar sarılıncaya kadar sahada olmaya devam edeceğiz.’’

695d6175-0274-4b31-a928-7aedf12edaae

49eb74b9-d708-448a-9922-f0896c25bef5

57c0837f-0181-4fcf-9aac-ffc4b1235a4e

19c711cb-1539-4a5b-9346-46997ed77e3a

HABER: ORHAN AKYÜZ

Editör: Abdullah KARABACAK