TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında hayata geçirilen “Sobe Çocuklar: Doğanın Saklambaç Oyunu” projesinin açılışı yapıldı.

Tahir Karauğuz Konferans salonunda düzenlenen programa Vali Yardımcısı Mehmet Türk, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Doğan, akademik- idari personel ve öğrenciler katıldı.

“Zorda kaldığında duygularını yönet”

Rektör Yardımcısı Kutoglu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından söz alan Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Cevat Eker, çocuk eğitiminin en önemli iki konusundan birinin çocuğa zorda kaldığında duygularını yönetmeyi öğretmek olduğunu söyledi. Doç. Dr. Eker, tersine kaynaştırma uygulamalarında normal gelişim gösteren öğrencilerin, özel gereksinimli öğrencilere etkileşim fırsatları yaratmak için özel eğitim sınıflarında yer aldıklarını ve etkinliklerin özel eğitim sınıflarında yapılandırıldığını belirtti.

“Tersine kaynaştırma modeli”

Milli Eğitim Müdürü Bozkan’dan Rektör Özölçer’e iade-i ziyaret Milli Eğitim Müdürü Bozkan’dan Rektör Özölçer’e iade-i ziyaret

Etkinlikte konuşan Proje Araştırmacısı Diren Kılav, TÜBİTAK 4004 programının doğa bilim ve teknoloji konularında farkındalık oluşturmak amacıyla hedef kitlenin bilimsel konu, kavram ve süreçleri, gözlem ve uygulamalarıyla kavramasına olanak sağlayan ve belirli bir program çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlikleri kapsadığını vurguladı. Diren Kılav, gerçekleştirilen projenin ülkemizde okul öncesi dönem düzeyinde "Tersine kaynaştırma modeli" ile kabul edilen ve yürütülen ilk doğa eğitimi ve bilim okulları projesi olduğunun altını çizdi.

İki uzman, yedi eğitmen ve altı rehberin yer aldığı proje, 28 Ocak Cumartesi günü proje portfolyo sergisi ile son bulacak.

WhatsApp Image 2023-01-23 at 14.20.53