Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi(ZBEÜ) Huawei ile imzaladığı protokol ile Huawei ICT Akademi Programı’na Türkiye’den dahil olan 29’uncu üniversite oldu.

Yaklaşık 3 ay önce imzalanan protokol ile dünya çapında önde gelen bilgi ve iletişim teknolojisi şirketi Huawei ICT Akademi Programı’na dahil olan ZBEÜ bugün gelen 4 kişilik ekip, düzenlenen toplantıyla programın ayrıntılarını aktardı. İlk olarak Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’i makamında ziyaret eden Huawei ekibi, protokol kapsamında üniversite öğrencilerine sunulacak eğitim ve proje desteklerinin ayrıntılarını kendileriyle paylaştı. Ardından Üniversitenin Senato Salonunda Rektör Özölçer başkanlığında, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun, ZBEÜ Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Semih Çakır’ın ve çeşitli birimlerden akademik personelin katılımıyla düzenlenen toplantıda programın ayrıntıları hakkında sunum gerçekleştirildi.

Huawei İletişim Direktörü Merve Kuzu ve ICT Akademi Geliştirme Müdürü Kübra Harput, yaptığı sunum ile önce Huawei teknoloji şirketinin Türkiye pazarına girişini, bilişim ve teknoloji alanındaki büyüme hızını ve ardından ICT Akademi Programının ayrıntılarını anlattı.

Huawei ICT Akademi programının, öğrencilerin gelecekteki iş yaşamlarına katkı sağlamak ve 7 bin yetenekli bireyi bilişim teknolojisine kazandırmak amacıyla kurulduğunu söyleyen Kuzu ve Harput, hangi bölüm öğrencisi olursa olsun Üniversitemizde yapay zeka teknolojisine ilgi duyan her öğrencinin ICT Akademi Programında sertifika eğitimine başvurabileceğini ve programa dahil olabileceğini belirtti. Yaklaşık 8 hafta süren eğitim programı sonunda yapılan sertifika sınavından başarı elde eden öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda Huawei şirketinde çalışabileceklerini ve bunun örneklerinin olduğunu dile getirdi.

Öğrencilerin belirli bir seviyeye ulaşmış teknoloji, inovasyon ve yapay zeka ile ilgili buluşlarının şirket experleri ve akademik danışmanlar eşliğinde geliştirilerek yarışmalara hazırlandığına dikkat çeken şirket yetkilileri, bu destekten de hiçbir maddi talepte bulunulmadığının altını çizdi.  Toplantıda, 20’den fazla üniversiteden 20’ye yakın akademik ve teknolojik danışman bulunan program kapsamında ayrıca doktora programının yer aldığı açıklandı.

7A ailesi iftar geleneğini sürdürdü 7A ailesi iftar geleneğini sürdürdü

Yaklaşık 1 saat süren toplantının sonunda Müdür Kübra Harput Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’e Huawei ICT Akademi Yetki Sertifikasını takdim etti.

3-12

1-18