Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi(ZBEÜ) akademisyenleri, Japonya’dan aldıkları davet ile Tokyo Üniversitesi'nde düzenlenen bilimsel toplantıya katıldı.

ZBEÜ Fen Fakültesi Matematik Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Fikret Gölgeleyen ve Doç. Dr. Mustafa Yıldız, Tokyo Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Masahiro Yamamoto tarafından 19-25 Şubat tarihleri arasında düzenlenen bilimsel toplantıya davet edildi.

Güncel matematik problemlerini konu alan toplantıda, öğretim üyeleri uzaktan algılama ve tahribatsız değerlendirme problemlerinin matematik modeli olan ‘Ters Problemler Teorisi’ ile ilgili yaptıkları araştırmaları katılımcılarla paylaştı.

Tokyo Üniversitesi’ndeki bilimsel etkinliğin verimli geçtiğini bildiren öğretim üyeleri,Matematik alanında dünyanın öncü isimlerinden olan Prof. Yamamoto ile güncel problemler üzerine görüş alış verişinde bulunmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Öğretim üyeleri ayrıca üzerinde çalıştıkları ‘Ters Problemler Teorisi’ ile ilgili bulgularına gösterilen ilginin yüksek olduğunu kaydetti.

Ters Problemler Teorisi Nedir?

Bayramda hava nasıl olacak? İşte cevabı... Bayramda hava nasıl olacak? İşte cevabı...

Ters Problemler Teorisi, mevcut veriler kullanılarak ilgilenilen fiziksel olaya yönelik bir matematik modelin geliştirilmesi olarak tanımlanabilen bir modeldir. Söz konusu teori, başta radyoaktif sızıntılar olmak üzere pek çok çevresel sorunun tespitinde, yer altı kaynaklarının belirlenmesinde, tıbbi ve teknik tomografide ve askeri stratejik amaçlara yönelik modellerin geliştirilmesinde kullanılmaktadır.