Zonguldak Nostalji Editörü Yüksel Yıldırım, Fevkani köprü ve yıkım sonrası için planlanan projeyle ilgili görüşlerini paylaştı. Fevkani'nin yıkılmasının kent trafiğine katkı sunmayacağını savunan Yıldırım'ın paylaşımı şöyle:

"Fotoğraf; normal bir günde ve normal bir saatte Fevkani Köprüsü üzerindeki trafik yoğunluğunu gösteren hava fotoğrafıdır…

Güncel konumuz; Fevkani Köprüsü kaldırılıp yerine yapılacak trafik ve çevre düzenlemesi şeklinde hazırlanan sanal proje ve videodur… 

Yeni sanal proje;  Zonguldak Belediyesi tarafından halka sunuldu.

Dikkatle inceledim ve sanal olarak bütün hareketleri, yolları ve kavşaklara kafa yordum. 
Bazı düşüncelerimi bu işin uzman ve karar vericileriyle paylaşmak istiyorum.

İlk düşüncem Fevkani Köprüsü’nü kaldırmaktan vazgeçin. O bir endüstriyel miras ve tasarım harikası bir yapıdır. Yeni proje köprü yıkılmadan, iskeleti meydana çıkartılarak altından aynı geçiş noktaları açılarak tamamlanabilir.

Gelelim yeni projenin detaylarına:

Projede en büyük eksiklik günde beş ya da on kez geçiş yapan demiryolunun gösterilmemesi.  Projede esamesi yok!!! 

Bugün sadece bir ışıklı kavşaktan geçiş yapan demiryolunun, yeni projeye göre üç ışıklı kavşaktan geçme zorunluluğu var. Bugün bir kavşaktaki tren geçiş yoğunluğunu düşünürsek, üç kavşaktaki yoğunluğun neticelerini hesap edin.

Zonguldak'ta Ramazan eğlencesi... Zonguldak'ta Ramazan eğlencesi...

Fevkani Köprüsü sayesinde araç trafik akışını engellemeyen yerlerde yeni projeye göre fazladan üç kavşak geçiş noktası var. Ve bu kavşaklarda trafik ışıkları kullanılması zorunlu olmuş.  Artık araç trafik akışı üç noktada kesintiye uğrayacak ve üstelik yoğunluğun en çok gözlendiği kavşaklar bu noktalarda…

Çarşı tarafından Soğuksu’ya, Soğuksu tarafından çarşı istikametine Fevkani köprüsü sayesinde hem demiryolu, hem de karayolu kesişme noktası yok. Yeni projede Acılık istikameti üzerinden geçiş yolunun zorluğu da dikkate alınırsa, Uğur Mumcu kavşağının yoğunluk durumunu hesap edin.

Zonguldak dere tarafından sürekli sel felaketi tehdidi altında bir merkez, beş ayaklı yüksek bir köprünün yerini dümdüz beton bir alan geleceğini de hesap edin.

Son olarak; yeni proje incelendiğinde Gazipaşa Caddesi’nin artık trafiğe kapatılması da zor olacak gibi görünüyor…

Yüksel Yıldırım-1 Ekim 2022"