Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, 17 Ekim 2022 tarihinde TTK Amasra Müessesesi’nde haber nöbetini sürdüren TV haber kanalları ile gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yeşil, gazetecilerin sorularına şöyle yanıtlar verdi;

“Devam eden çalışmalar sonucunda son arkadaşımız alındıktan sonra biliyorsunuz ocaklarımızı açık alevli bir yangın vardı. Bununla ilgili ayak tabir ettiğimiz bölgede hem ayak dibinden hem ayak başından barajlar yapılarak bu yangının söndürme çalışmaları başladı. Bugün itibariyle barajlar yapıldı, sızdırmazlık oranları şu anda kontrol ediliyor. Önüne bir baraj yapılıp yangını tamamen söndürmek hedefleniyor.

Biliyorsunuz hem Adalet hem Enerji hem Çalışma Bakanlığımız savcılar görevlendirdi. Savcılar bugün itibariyle 6'ya çıktı. Olayların sonuç ve sorumluları konusunda bir dizi çalışmaları başlayacak. Bizler Genel Maden İşleri Sendikası olarak olayı hep beraber takip edeceğiz.

Görüştüğümüz aileler var. Hepsine biz de, Bakan arkadaşlarımızla beraber gittik. Sorunları beraber dinledik. Bunlarla ilgili çalışma yapılıyor.  Şu an için benim bir şey söylemem yanlış olur. Uzman personel arkadaşlarımızla beraber yapılacak çalışma sonucunda bazı gerçekler ortaya çıkacaktır.

Bize bir bilgi gelmedi.  Yani grizuyu işçi arkadaşlarımızın fark etmesi mümkün değil. Yani metan gazı hafif ve kokusuz bir gazdır. Arkadaşlarımızın birebir fark etmesi mümkün değil. Zaten bizim bununla ilgili ileri teknoloji aletlerimiz aşağıda kullanılıyor. Metan sensörlerimiz var aşağıda. Bizim olmazsa olmazımız yerin altında metan gazıdır. Yıllardır bizler metan gazı ile boğuşuruz aynı zamanda. Çünkü metan gazı hem zehirleyici, hem boğucudur. Bununla ilgili sensörler ciddi anlamda kontrol edilir, dakika dakika saniye saniye yer üstündeki personel arkadaşlarımız bunu takip ederler. Yaşanabilecek sıkıntılarla beraber gaz değerleri yükseldiğinde de arkadaşlarımız yeraltına bilgi verir ve olay yeri derhal boşaltılır. Gaz oranları 1-1,5 seviyelerine geldiğinde elektrikler kesiliyor, otomatik olarak kesilir. Tüm cihazlarımız yer altında antigrizu özelliği taşır. Gaz seviyeleri binde iki seviyelerine geldiğinde bizim ocaklarımız boşaltılmak zorundadır, bunu bütün iş arkadaşlarımız bilirler. Verdiğimiz iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimlerinde bu bilgiler arkadaşlarımıza verilir. Bu anlamda burada bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Tabii yapılacak takip ve tetikler sonucunda da bunlar ortaya çıkacaktır.

Genç nüfus oranında bir ilk: Toplam nüfus 85 milyon 372 bin 377 Genç nüfus oranında bir ilk: Toplam nüfus 85 milyon 372 bin 377

Burada görevli olan arkadaşlarımız, müfettiş arkadaşlarımız yerüstünde yapılması gereken işleri şu an yapıyorlar, inceliyorlar. Kayıtlarının silinmesi ya da değiştirmesi söz konusu bile değil. İlerleyen zamanlarda bunlarla ilgili bilgileri hep beraber kamuoyuyla paylaşacağız. Ocaktaki yangın bir cevher yangını değil. Tabii aşağıda yaşanan patlama açık alevli bir yangın. Sadece ağaç malzemeler, aşağıda kullanılan ağaç malzemeler tutuştu. Tabii bu kızışmadan kaynaklı. Bunun da sönmesi gerekiyor. Kömür içindeki metan gazı alevle ile buluştuğu zaman patlama oluyor.  Yaşadığımız olayda bunun tekrarlamaması için yangının söndürülmesi gerekiyor.”