Doğanın insanlara sunduğu mucizevi olaylardan birisi olan bu ağacın yaprağı sütten daha fazla kalsiyum sağlıyor. Elmagiller familyasına ait olan bu ağaç meyve verdiği yetmezmiş gibi yaprağından da şifa akıyor. Dut ağacı olarak bilinen bu ağaç türünde sandığınızdan fazlası var. Birçok yöresel yemek ve tatlıda kullanılırken, tıp alanında da kullanıldığı öğrenildi.

DUT YAPRAĞININ FAYDALARI

Yüksek Antioksidan İçerir

Aşeren hamilelerin gözdesi... Aşeren hamilelerin gözdesi...

Dut yaprağı antioksidan bakımından oldukça yüksektir. Vücutta bulunan serbest radikallere karşı savaşarak hücresel hasarı önlemeye yardımcı olur. Kanser ve yaşlanma belirtilerine karşı koruyucu bir kalkan görevi görür.

Kan Şekerini Dengeler

Sürekli olarak tüketilmesi halinde dut yaprağı çayı kan şekerini düzenlemekte yardımcı olur. Aynı şekilde glukoz metabolizmayı da düzenlemekte yardımcı olacağı düşünülüyor. Diyabet hastalıkları için avantaj haline gelebilir.

Kalp Sağlığını Destekler

Dut yaprağının içerisinde flavonoidler bulunur. Kalp sağlığını destekleyerek, kan damarlarının genişlemesine ve kan basıncının düşmesini sağlar. Bu nedenle kalp - damar hastalıkları riskini azaltır.

Antimikrobiyal özelliğiyle birlikte mikropların ve enfeksiyonların vücutta yayılmasını engelleri. Bağışıklık sistemini dengeleyerek hastalığa karşı direnç sağlayabilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİR

Dut yaprağı içerisinde bulunan C vitamini ve diğer zengin besin maddeleri sayesinde vücudunuz için iyi bir kaynak haline getirilebilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmede önemli bir rol oynar ve hastalıklara karşı direncinizi artırır.

Dut yaprağı çayı içerek tüm bu faydalardan yararlanabilirsiniz. Kolay hazırlanabilir ve bitki çayı gibi tüketebilirsiniz. Olumlu bir sonuç için düzenli tüketmek önemlidir. Sağlık sorunu yaşamamak için tüketmeden önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Editör: Abdullah KARABACAK