Maden ocağı bir can daha aldı... Maden ocağı bir can daha aldı...

(ÖZEL HABER)

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, kentin ekonomisine yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Araştırmacı gazeteci Orhan Akyüz, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu’nu makamında ziyaret etti, Zonguldak Valiliğine atanmasından dolayı kutladı, hayırlı olsun temennisinde bulunarak bir süre sohbet etti.

Vali Hacıbektaşoğlu, gazeteci Akyüz’ün, “Zonguldak’ın ekonomik yapısını nasıl görüyorsunuz, değerlendirmek istermisiniz?” şeklindeki sorusunu içtenlikle yanıtladı.

“ZONGULDAK’IMIZ, EKONOMİSİ İYİ İLK 20 İLLER ARASINDADIR”

Zonguldak’ın, Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biri olduğuna dikkati çeken Vali Hacıbektaşoğlu, şu ifadeleri kullandı:
“Ülkemiz genelinde Zonguldak’ımız, geçmişte Karabük ve Bartın (Zonguldak’ın ilçeleriydi) ayrılmadan oradaki (Karabük) KARDEMİR (Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş) işletmelerle belki ekonomisi iyi ilk 10 iller arasındaydı, bugün ise ilk 20’lerde ekonomik olarak. Zonguldak’ımızı, ülkemiz genelinde gelişmiş illerden bir tanesi olarak görüyorum.”

“ZONGULDAK’IN KÖMÜRE, ÇELİĞE BAĞLI EKONOMİSİ YOK”

Vali Hacıbektaşoğlu, şöyle devam etti:
“Şunu da söylemek lazım ki Zonguldak’ın kömüre, çeliğe bağlı bir ekonomisi yok. Zonguldak ekonomisinin sektörleri çeşitleniyor, bunu da bilmek lazım, görmek lazım. Yani şu anda 5 organize sanayi bölgesi, Çaycuma, Ereğli ve Alaplı (Zonguldak’ın ilçeleri) çok aktif bir şekilde çalışıyor zaten… Çok ciddi olarak seramik sektöründe, orman endüstrisinde, tekstilde, gıdada, diğer çelik türevlerinin üretiminde, inşaat malzemeleri sektöründe çok önemli yerlere sahip. MFA maske üretiminde çok önemli atılımlar var. Önemli üretim rakamlarına, önemli ihracat rakamlarına ulaştık”

“FİLYOS VADİSİ PROJESİ’NİN ÜRETİM AŞAMASI, ZONGULDAK’I ÇOK ÇOK HAREKETLENDİRECEK”

Filyos Vadisi Projesi’nin (Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesi) şu anda alt yapısının yapıldığını, üst yapı yatırımlarına henüz başlanmadığını, bugüne dek istihdama katkısının ise inşa aşamasında görüldüğüne dikkati çeken Vali Hacıbektaşoğlu, “Asıl katkıyı üretim aşamasında göreceğiz. Bu da Zonguldak’ı çok çok hareketlendirecektir. Sektörel bazda çeşitliliği, Zonguldak bugüne kadar sağladı. Bunu nerde görüyoruz, üretim rakamında, ihracat rakamında, iş gücü istihdamında görüyoruz. Nerdeyse organize sanayi bölgelerinde TTK (Türkiye Taşkömürü Kurumu) kadar çalışan var. İhracat rakamlarında da bunu görüyoruz. Yani bizim ihracatımız, kömür ihracatı değil. Tamamı diğer mallar olan yarısına yakını çelik ve çelik türevleri, diğer ihracat kalemlerimizdekiler de diğer mallardır” diye konuştu.

ZİYARETTEN MEMNUNİYET DUYDU

Bu arada ziyaretten memnuniyet duyduğunu dile getiren Vali Hacıbektaşoğlu, konuğuna ikramlarda bulundu, fotoğraf çekildi.
Gazeteci Akyüz de konukseverliğinden dolayı Vali Hacıbektaşoğlu’na teşekkür etti.

HABER: ORHAN AKYÜZ
FOTOĞRAFLAR: ZONGULDAK VALİLİĞİ

B058C806 B1A1 4Eed 8C3D E9006586Fb77

Editör: Abdullah KARABACAK