2017 ve 2018 yılları arasında 16 ay gibi kısa bir süre Zonguldak valisi görevini icra eden mülki amirdir. Vali Ahmet Çınar bir kararname ile görevi 2 Aralık 2018’de sonlandırıldı. Zonguldak’ta bu dönemde 3 yılda 4 vali değişti. Halk tabiri ile Ankara’ya kızağa çekildi. Kısa bir süre sonra emekliliğini istedi. 

Vali Ahmet Çınar’ın Zonguldak’taki görev süresi çok kısa. Giden valilerin arkasından konuşulacak bir şeyler her zaman olur. Yapılan iyi şeyler ve kötü şeyler hafızalarda kalır, yıllar geçse bile konuşulur. Vali Ahmet Çınar Zonguldak’a ilk geldiğinde ve göreve başladığında davranış ve çalışmalarıyla sıra dışı bir durum sergilemişti. Kısa kollu gömlek, rahat kıyafetler, kot pantolon ve Golf şapkası ile alışılmış kalıpların dışına çıkmıştı. 4 bin küsür yıllık Porsuk ağacına yaslanıp sportif poz vermiş ve özçekim fotoğraf çekmişti. Alışılmışın dışında bir hareket sergiledi. Bunun üstüne edebiyat tarafı ve yazar olması, sanat ve sanatçıya önem vermesi kentimiz için umut vericiydi.

Bir sene süre geçmişti…
İlk olarak Terminal karşısındaki Manolya Park projesinde ilk güzel adımını attı, ucube duvarı yıktırarak yeni projelendirme yaptırdı. Görevden alındıktan sonra aynı yer önce beton parka dönüştü ve en son alana Uzun Mehmet Camisi yapıldı.

Bunlar da ZBEÜ’nün en küçük mezunu... Bunlar da ZBEÜ’nün en küçük mezunu...

Kelebek logosu ve kelebeğin rüyası projelerini, maden şehrine doku uyuşmazlığı yapacağını belirterek iptal ettirdi.

Muhalefet partilerin belediye başkanlıklarına ziyaret ve desteklerini eksik etmemesi gözlerden kaçmadı. Devlet adamlığının gerekliliği böyle olmalı zaten…

Yeni projeler destekleyip yıkılma tehlikesi olan binaları değerlendirme kapsamına almaya çalışması olumlu gelişmelerdi.

Cadde ve sokaklarda yalnız dolaşarak, köşe başlarında halk sohbetleri yapmayı hep sürdürdü.

Sahil Güvenlik Komutanlığının kapattığı liman rıhtımını bizzat yerinde inceleyip en azından tek taraflı açık kalmasını sağladı. İleride tamamen açılabileceğini söyledi.

Ancak, limandaki balıkçı çekellerinin sonu da onun döneminde gerçekleşti.
Balıkçı barınaklarının yıkılıp Kozlu’daki barınaklara taşınması, liman arkası tüneli girişindeki TTK’ya ait binanın Bot Komutanlığı’na verilmesi bu bölgenin halka tamamen yasaklanma ile karşı karşıya kalması endişeleri de onun görevi süresince gerçekleşti.

Liman ve Fener bölgesindeki bu durumlar gerçekleşirken sahildeki Atatürk iskelesinin yanındaki Mühendisler Lokalinin de içinde bulunduğu binaların yıkılması yönündeki belirsizliği, Mühendisler Lokali korunacak şeklinde açıklamasıyla noktalandı. Belki de görev süresinin kısa tutulmasının sebeplerinden biri de bu nokta oldu… Ancak ondan sonra gelen iki vali aynı noktayı koymadılar.

Vali Ahmet Çınar kordon boyu ve sahil bölgesinin çıkarılan balıkçı barınaklarının yerine yapılan yeni projeleri ve diğerlerinin akıbetini göremeden çok kısa sürede görevi bitti. Hemen sonrasında kendi isteğiyle emekli oldu…

Yüksel Yıldırım-2 Kasım 2022
Fotoğraflar yukarıdan aşşağıya doğru kronolojik sıralanmış Zonguldak valileridir...
Zonguldak Nostalji

Editör: Abdullah KARABACAK