Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Üzülmez Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu, 6 Kasım 2022 tarihinde GMİS Şemsi Denizer Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Üzülmez Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu’nda seçimler tamamlandı. Üzülmez Şube Başkanlığına Sefer Karakabak yeniden seçildi.

Genel Kurula GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, GMİS’e bağlı şubelerin başkan yöneticileri, Amelebirliği Şube Yöneticileri, Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, Üzülmez Şube Delegeleri ve maden işçileri katıldı.

Genel Kurulun Divan Başkanlığına GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu seçilirken, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, MTA Şube Sekreteri Mehmet Uğurlu Deveci başkan yardımcılıklarına seçildi.

GMİS Üzülmez Şubesi Genel Kurulu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, genel kurulda bir konuşma yaptı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun üretimini artırması, işçi açıklarının giderilmesi için mücadele ettiklerini belirten Yeşil, “TTK’nın norm kadroyla istikrarlı bir şekilde çalışması gerektiğini, işçi açıklarının iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaştığını her fırsatta ve her platformda ilgililere anlattık. Biz bu gerçekleri sonuç alınıncaya kadar anlatacak ve bu yolda mücadeleyi sürdüreceğiz.” dedi.

Yeşil, şunları söyledi;

“Üzülmez Şubemizin 12’nci Olağan Genel Kurulunun Sendikamız camiasına, madenci kardeşlerimize ve işçi sınıfına hayırlı olmasını diliyorum.

Kilimli’de faaliyet gösteren özel bir firmaya ait bir kömür ocağında dün gece saatlerinde meydana gelen patlamada 4 maden işçisi arkadaşımız yaralandı. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyoruz.

AMASRA MADEN ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUZ

14 Ekim 2022 tarihinde TTK Amasra Müessesemizde bizleri acıya boğan bir facia meydana geldi. Şehit sayımız, tedavi altındaki bir arkadaşımızın vefatıyla 42 oldu. Amasra maden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Ailelerine, yakınlarına, tüm madencilerimize ve ülkemize başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Acımızı paylaşan herkese teşekkür ediyorum.

Havzamızda 174 yılı geçen üretim tarihinde hayatını kaybeden tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şehitlerimizin mekanı Cennet olsun.

SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bildiğiniz gibi kaza ile ilgili adli süreç devam ediyor. Bu hafta gözaltılar oldu ve ardından tutuklamalar yapıldı.

Kaza ile ilgili ön rapor tamamlandı ve soruşturma dosyasına girdi. Diğer yandan Meclis’te bir araştırma komisyonu kuruldu.

Bu çok yönlü soruşturma ve incelemelerin sonunda kazanın neden ve nasıl meydana geldiği daha net bir biçimde belirlenecek, kazaya yol açan hata ve ihmaller ortaya konulacaktır.

Elbetteki hatalar yapılmasa, ihmallerde bulunulmasa böyle bir kaza meydana gelmezdi. Nitekim ön rapor ciddi ihmalleri işaret etmektedir. Bu faciada ihmali bulunanların, bu facianın sorumlularının en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz.  Biz, Genel Maden İşçileri Sendikası olarak sonuna kadar takipçisi olacağız.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DENETİM SİSTEMLERİNİ GÖZDEN GEÇİRMEMİZ GEREKİYOR.

İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alındığını düşündüğümüz, bakanlık tarafından yapılan denetimlerde eksiklik bulunmadığı kayda geçen Amasra Müessesemizde böylesine bir kazanın meydana gelmesi düşündürücüdür.

Bu facia, ülkemizde maden işletmeciliğinin havza madenciliğinden ve devlet ciddiyetinden vazgeçilmeden yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Hiç şüphe yok ki, özellikle ortaya konulacak teknik raporların ardından tüm işletme ve iş güvenliği disiplinini, iş sağlığı ve güvenliği denetim sistemlerini gözden geçirmemiz gerekiyor.

Bunu ilgili bakanlıklar, sendikalar, teknik uzmanlar, akademisyenler ve sektör temsilcileri bir araya gelerek detaylı olarak tartışmalı, özellikle yeraltı maden işletmelerinde bu tür kazaların bir daha yaşanmaması için yapılması gerekenleri ortaya koymalıyız.

Etkin denetimin yanı sıra madencilik tekniklerinin gerektirdiği disiplinin eksiksiz uygulanmasını sağlamalıyız.

ÖNCELİĞİMİZ CAN GÜVENLİĞİMİZDİR

Çalıştığınız işyerlerinde en küçük bir iş sağlığı ve güvenliği riski olduğunu düşünüyorsanız bu durumu amirlerinize ve Sendikamıza mutlaka bildiriniz. Bizim önceliğimiz can güvenliğimizdir. Önce emniyet diyoruz. Sendika olarak her şart altında yanınızdayız.

HER FIRSATTA, HER PLATFORMDA ANLATTIK

Geride kalan 4 yıllık dönemde önemli olaylar yaşandı. Pandemi dönemini yaşadık. Bölgemizde enerji savaşları ve çatışmaları sürüyor. Biz, Genel Maden İşçileri Sendikası olarak haklı ve meşru taleplerimizi her şart altında dile getirdik.

Aynı dönemde son 30 yılın en iyi toplu sözleşmesine imza attık. Kazanımlarımızı koruduk ve yeni kazanımlar elde ettik. Kırmızı çizgimiz kıdem tazminatımız ile ilgili yapılmak istenen düzenlemelere karşı TÜRK-İŞ öncülüğünde yürüttüğümüz mücadele ile bu tasarının geri çekilmesini sağladık.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun üretimini artırması, işçi açıklarının giderilmesi için mücadele ettik, ediyoruz.

TTK’nın norm kadroyla istikrarlı bir şekilde çalışması gerektiğini, işçi açıklarının iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaştığını her fırsatta ve her platformda ilgililere anlattık. Biz bu gerçekleri sonuç alınıncaya kadar anlatacak ve bu yolda mücadeleyi sürdüreceğiz.

MÜCADELEYE HER AN HAZIR OLACAĞIZ

Evet, zorlu bir dönemden geçtik ama önümüzdeki dönem daha kolay olmayacak. En kısa zamanda mücadeleye hazırlanmak mecburiyetindeyiz. Bir yandan TTK’nın ve MTA’nın işçi açıklarının giderilmesi için mücadele edecek, diğer yandan toplu iş sözleşmesi dönemine de aynı şekilde hazır olacağız. İnsanca çalışıp insanca yaşayacağımız koşulları sağlama mücadelemize yılmadan devam edeceğiz.  İşimize, ekmeğimize, geleceğimize birlikte mücadelemizle sahip çıkacağız.

Bu duygularla tekrar Üzülmez Şubemizin genel kurulunun hayırlı olmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

MUTLU: “KENETLENMEYE, BİRLİK VE BERABERLİK RUHUNA GEÇMİŞTEN DAHA FAZLA İHTİYACIMIZ VAR”

Divan Kurulu Başkanlığına seçilen GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu genel kurulda bir teşekkür konuşması yaptı.

Mutlu şöyle konuştu; “Üzülmez Şubesi 12’nci Olağan Genel Kurulumuzun öncelikle maden işçilerimize, işçi sınıfımıza ve sendikamıza hayırlı olmasını diliyorum.
Amasra’da yaşamız olduğumuz faciada hayatlarını kaybeden şehitlerimiz olmak üzere tüm maden şehitlerimize ve tüm vatan şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, madencilik camiasına ve ülkemize baş sağlığı diliyorum. Yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar diliyorum.
Çok zorlu bir dönem geçtiğimiz bu dönemde kenetlenmeye birlik ve beraberlik içinde demokrasiye her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu takdir edersiniz. Özellikle dünyanın ve ülkemizin içinde bulunmuş olduğu ekonomik krizle boğuşurken dünyada enerji savaşlarının hat safhaya çıktığı, mazlumların ve çocukların darp edildiği, katledildiği bir dünya düzeninde dünyanın yeniden şekillenmeye doğru gittiğini maalesef üzülerek ve yaşayarak hep beraber görüyoruz.

Böyle zor bir dönemde işçi sınıfı için mücadelenin her zamankinden daha zor olduğunu ve kenetlenmeye, birlik ve beraberlik ruhuna geçmişten daha fazla ihtiyaç olduğunu hepimiz takdir ediyoruz. İşte bu yüzdendir ki demokrasinin gereği olan kongre salonlarımız sorunlarımızı en iyi şekilde masaya yatırıp, tartışıp en iyi sonuçla bu salondan çıkarken omuz omuza birlik ve beraberlik içinde mücadeleye hazır olduğumuzu göstermek için fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu salonları bu fırsata çevirebilirsek, buralardan güçlü şekilde çıkabilirsek o zaman kazanabiliriz.”

DEMİR: MÜCADELE AZİMLERİYLE BİZLERE DESTEK VEREN TÜM MADENCİ KARDEŞLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM”

GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Üzülmez Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Kongrenin tüm madenci camiasına hayırlı olmasını dileyen Demir, şöyle dedi: “Üzülmez Şubemizin 12’nci Olağan Genel Kurulu, Genel Maden-İş camiamıza, madenci kardeşlerimize, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Bartın Amasra’da hayatlarını kaybeden 42 madenci kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Ayrıca, 1946 yılından bugüne sendikamızda görev yapan tüm yöneticilerimize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Hayatta olanlara uzun ömürler dilerim. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Türkiye’nin en önemli sendikalarından birinde görev yapmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Madencilerin 214 yıllık dostu sergileniyor Madencilerin 214 yıllık dostu sergileniyor

Kuruma iş başı yaptığımdan beri verdiğim hak ve emek mücadelesini bugün aynı şekilde burada yapmaya devam ediyorum. Dün neyse bugünde aynı şekilde işçinin ve emekçinin mücadelesini yapmaya devam ediyorum.

Geçtiğimiz dönemde imzaladığımız iki toplu sözleşmede, yeraltı ve yerüstü işçilerimize ciddi kazanımlar elde ettik. Huzurlarınızda genel başkanımıza ve yönetim kurulu arkadaşlarıma teşekkür ederim.

İşçi açıklarımızın giderilmesi ve sorunlarımız için çözüm önerilerimizi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i Üzülmez’de ağırlayarak anlatmaya çalıştık.

Mücadele azimleriyle bizlere destek veren, birlik ve beraberliğimizi bozmayan tüm madenci kardeşlerime yürekten teşekkür ederim.”

ŞUBE ORGANLARININ SEÇİMLERİNE GEÇİLDİ

Şube Yönetimine aday olanların konuşmalarının ardından seçimlere geçildi.

Üzülmez Şube 12’nci Olağan Genel Kurulu’nda Şube Başkanlığına Sefer Karakabak ve Erdoğan Çakar, Şube Sekreterliğine Ferhat Çiloğlu, Erkan Üstüntaş, Erdal Bıçak ve Hakan Keskin, Şube Mali Sekreterliğine Durmuş Kocaoğlu, Muharrem Bükrü, Vural Saraç ve Selami Anbarcı, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğine ise Dursun İris ve Cemil Onat aday oldular.

GMİSÜZÜLMEZKONGRE-7-TAYFUNDEMİR

GMİSÜZÜLMEZKONGRE-2

GMİSÜZÜLMEZKONGRE-1

Editör: Abdullah KARABACAK