Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi(ZBEÜ) Ereğli Eğitim Fakültesi akademik personeli, öğretmen eğitimi araştırması kapsamında Singapur’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

ZBEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Murat İnce ve Doç. Dr. Okan Bilgin, ‘Kuramdan Uygulamaya Öğretmen Eğitimi’ projesi kapsamında 20-28 Şubat tarihleri arasında araştırma ve gözlem yapmak üzere Singapur’a gitti.

Uluslararası eğitim araştırmalarında; öğretmen yetiştirme ve eğitim sistemlerinin niteliği konusunda tüm dünyanın ilgisini ve dikkatini çeken Singapur’da bir dizi görüşme gerçekleştiren öğretim üyelerimiz, ilk olarak Üniversitemizi temsilen Türkiye Cumhuriyeti Singapur Büyükelçisi Mehmet Burçin Gönenli’yi ziyaret etti. Öğretim üyelerimiz, çalışma ziyaretleri kapsamında, yaklaşık 4 gün boyunca dünyanın en prestijli öğretmen yetiştirme kurumlarından biri olanNanyang Teknoloji Üniversitesi NationalInstitute of Education’ da (NIE) Dekan Yardımcısı Dr. AlexiusChia’nin düzenlediği değerlendirme toplantısına katıldı. Üniversite ve ilgili fakültenin öğretim üyeleriyle de görüşen öğretim üyelerimiz İnce ve Bilgin, fakültenin eğitim ve öğretmen yetiştirme ekosistemi ile fark yaratan uygulamaları hakkında çeşitli bilgiler elde etti.

AkademisyenlerUygulama Okulunda Gözlem Yaptı

Beyaz Saray'ın isim babası... Beyaz Saray'ın isim babası...

Öğretim üyeleri son olarak NIE’nin aday öğretmenlerini staj için gönderdiği Singapur Lianhua Uygulama Okulundaki ders gözlemlerine katıldı. OkulMüdürü Ms. Pamela Kiew ve okulda görev yapan öğretmenlerin ev sahipliğinde, öğretim üyelerimiz, okulun olanaklarını, aday öğretmenlerin staj ve uygulama alanlarını, öğretmenlerin eğitim ve öğretim süreçlerindeki çalışmalarını yerinde inceleme imkanı buldu.

Öğretim Üyeleri İnce ve Bilgin, söz konusu ziyaretkapsamında Singapur’daki öğretmen eğitimine ve Singapur genel eğitim sistemine ilişkin bulgularıZBEÜ bünyesinde bir kitap yayınına dönüştürmek istediklerinidile getirdi.

Söz konusu ziyaretle ilgili hazırlanacak raporun Yükseköğretim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere tüm kamuoyu ile paylaşılması planlanıyor.

3_1400x1050

4_1400x1050