Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından koordine edilen Zonguldak, Bolu, Bartın ve Karabük İlleri Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri tarafından ortaklaşa Deprem Tatbikatı yapıldı. Devrek'teki Milli Egemenlik Parkı'nda gerçekleştirilen tatbikat, gerçeğini aratmadı.

UMKE ekiplerinin yüksek performans sergilediği tatbikat etkinliğine Devrek İlçe Kaymakamı Ümit Altay ve İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner'in yanı sıra İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Cezmi Yalınkılıç, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Bilal Cin, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ömer İnan Güven, Devrek İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Sivil Savunma Amiri  Songül Tüzüner, Kızılay Zonguldak Şube Başkanı Murat Kanlı. Başkan Yardımcısı İbrahim Demircan, Sağlık Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara ve çok sayıda sağlık çalışanı katılarak izlediler.

Zonguldak’ın Devrek İlçesi Milli Egemenlik Parkı'nda yaklaşık 100 kişinin katıldığı ve AFAD, Jandarma,  Emniyet, Belediye, Çevre ve şehircilik, Bülent Ecevit Üniversitesi, Gıda Tarım, Özel hastaneler, Kızılay, İHH ve  İl Sağlık Müdürlüğü Başkanlıklarının destekleri ile  yerel düzeyde saha tatbikatı yapıldı.

Güzel bir saha organizasyon altında düzenlenen saha tatbikatında senaryo gereği  bölgede 6.3’lük şiddetinde deprem senaryosu canlandırılmıştır. Önce AFAD timlerinin en kaz bölgesinde dinleme ve arama yaptıktan sonra olay yerine Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) sağlık ekiplerinin  Yedi tane yaralıya ulaşıp ikisi olay yerinde vefat etmiş ve beş kırmızı kodlu ağır yaralı  olup yaralıların hastanelere nakilleri sağlanmıştır

Tatbikat sonrası bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ertuğrul Güner, şunları söyledi: “Ülkemizde ve ilimizde olağanüstü hallere hazırlanmak amacıyla ve Kamu Kurum ve Kuruşları ile koordinasyon sağlamak için belirli periyotlarda bu tatbikatları yapmaktayız. Başta ilimiz olmak üzere Bolu, Bartın, Karabük Umke ekiplerinin katılımıyla tatbikatımız amacına ulaştığına inanıyoruz. Umarım bu olay sadece senaryoda kalır, Allah Ülkemizi bu tür felaketlerden korusun. Ayrıca düzenlediğimiz bu tatbikatımıza yardım ve desteklerini esirgemeyen Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızın Yöneticilerinin yanı sıra sivil toplum örgütlerinden . İHH, Kızılay Derneği Zonguldak Şube Başkanlığı ve Sağlık Sen Zonguldak Şube Başkanlığına da buradan sonsuz teşekkür etmek istiyorum"

6115afc2-f843-4463-902f-46f2e8863ab2

e339bf41-358d-4918-a861-fee6a56ddf66

dd0e1fec-3925-4031-af01-c51830b2627e

Zonguldak'a atanan 20 hekimin görev yeri belli oldu Zonguldak'a atanan 20 hekimin görev yeri belli oldu

42436ac8-0124-4929-bb70-8b7401da17aa

429d2e9c-bda5-4b81-b50f-e24fc01abaab

Editör: Abdullah KARABACAK