Mutfak enflasyonundaki yükseliş hayat pahalılığını katlarken yoksulluk ve açlık verileri korkutan tabloyu ortaya koydu. Türk-İş tarafından hazırlanan 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasına göre, Nisan ayında açlık sınırı 17 bin 725 TL, yoksulluk sınırı ise 57 bin 736 oldu. Açlık sınırı Ocak 2024'ten bu yana net 17 bin 2 TL olarak uygulanan asgari ücretin üzerine çıktı.

TÜRK-İŞ, açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Nisan ayı sonuçlarını açıkladı. 2024 yılının Nisan ayı sonuçlarına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 17 bin 725,19 TL’ye yükseldi. Böylece açlık sınırı bu yıl ilk kez net 17 bin 2 TL olarak uygulanan asgari ücretin üzerine çıktı.

"Filyos'tan çıkan doğalgaz, Türkiye'yi ihya edecek" "Filyos'tan çıkan doğalgaz, Türkiye'yi ihya edecek"

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 57 bin 736,78 TL’ye çıktı.

Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 22 bin 991,90 TL’ye yükseldi.

Yuyu-22

MUTFAK ENFLASYONU YÜKSELİŞTE

TÜRK-İŞ'in verilerine göre gıda fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Başkentte yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 5,55 oranında gerçekleşti.

Son 12 ay itibariyla değişim oranı yüzde 74,88 oldu.