Onu Hababam Sınıfı’nın gözleri iyi görmeyen felsefe hocası olarak tanıdık. Tosun Paşa filminde Tellioğulları'nın liderini canlandıran Akil Öztuna’nın trajik ölümü o yıllarda çok konuşulmuştu. Akil Öztuna, filmin Kemerburgaz'daki çekimleri esnasında deveden düşerek yaşamını yitirmişti. Akil Öztuna’nın kızının kendisinden daha ünlü olduğu ortaya çıktı.

AKİL HOCA TRAJİK ÖLÜMÜ İLE HAFIZALARA KAZINMIŞTI

Akil Öztuna, Hababam Sınıfı’nın kulağı az duyan Akil Hoca’sı olarak hafızalarımızda yer etmişti. 1976 yapımı Tosun Paşa filminde ise Tellioğulları'nın liderini canlandırmıştı. Öztuna’nın filmin çekimleri sırasında yaşadığı trajik kaza ise çok konuşulmuştu.

Deveden düşerek hastaneye kaldırılan Akil Öztuna geçirdiği iç kanama sebebiyle hayatını kaybetmişti. Trajik ölümüyle dikkat çeken Akil Öztuna'nın kendisinden ünlü kızı bakın kim çıktı!

DEVEDEN DÜŞEN AKİL HOCA KURTARILAMADI

Kült filmler arasında yer alan Tosun Paşa filminin arkasındaki trajedi yeniden gündemde. Akil Öztuna'nın yaşadığı kaza sürecinde Tosun Paşa ve Hababam Sınıfı filmlerinin çekimleri ise aynı anda sürdürülüyormuş. Filmin çekimleri sırasında Akil Öztuna, deveden düşerek hastaneye kaldırılmış ve ardından geçirdiği iç kanama sebebiyle hayatını yitirmiş.

akil-hoca-001

Böylelikle Akil Öztuna'nın canlandırdığı Tellioğlu liderinin aniden Tosun Paşa filminin geri kalan bölümünde ortadan yok olmasının sebebi de ortaya çıkmış oldu.

Trajik ölümüyle iz bırakan Akil Öztuna'nın kızının da kendisi gibi ünlü bir oyuncu olduğunu biliyor muydunuz?

Akil Öztuna’nın kızının ünlü oyuncu Aytaç Öztuna olduğu ortaya çıktı.

Hünerlerini Gazze için sergileyecekler... Hünerlerini Gazze için sergileyecekler...

PEKİ KİMDİR AYTAÇ ÖZTUNA?

aytac-oztuna-ko2-jpg-82dd1c3ed84283203b79b88184e240c2

1950 yılında İstanbul’da doğan Aytaç Öztuna, Türkiye Öğretmenler Sendikası'nda sahnelenen Maksim Gorki'nin Ayaktakımı Arasında adlı oyunu ile tiyatroya başladı.

Genar Tiyatrosu, Türk Yazarları Tiyatrosu, Muammer Karaca Tiyatrosu, Devekuşu Kabare ve Sadri Alışık tiyatrosu gibi birçok tiyatroda uzun yıllar oyunculuk yapan Öztuna, dans eğitimleri de aldı.

1986'da Kezban rolünü oynadığı Güzelim adlı filmde Tarık Tarcan, Serpil Çakmaklı ve Necati Bilgiç ile rol alan Aytaç Öztuna, 1987 yılında Şerif Gören'in yönettiği Kadir İnanır, Sibel Turnagöl, Erdal Özyağcılar ve Serra Yılmaz ile rol aldığı Sende Yüreğinde Sevgiye Yer Aç adlı filmde Aytaç rolünü oynadı.

Aytaç Öztuna, 2014 yılında gösterime giren Evren Duyal ve Sermet Yeşil'in başrolde oynadığı Rüzgarla Bir filminde Zühre rolünü rol aldı.