Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Teşkilatlandırma ve Eğitim Genel Sekreteri Tayfun Demir, GMİS Üzülmez Şube Delegeleri ile bir araya geldi.

Demir, delegelerle yaptığı toplantıda güncel konular ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Maden işçilerinin sorunlarını dinleyen Başkan Demir, önemli açıklamalarda bulundu.  Sendikaların gücünü işçiden aldığına dikkat çeken Demir, “Teşkilat hepimizin teşkilatı, sendika hepimizin sendikası. Bizler ne kadar birlik ve beraberlik içerisinde olursak sendika olarak bizlerin verdiği mesajlar da o denli güçlü oluyor. Bu gücü yaratan zaten siz işçi kardeşlerimizsiniz. Tabandan gelen her şeyi biz bu güne kadar yönetim olarak kabul ettirdiğimizi düşünüyorum. Ülkemiz geçtiğimiz yıl itibariyle başta ekonomik kriz olmak üzere bir takım sıkıntılı süreçler geçiriyor. Ülkemizin şu anki konum ve şartları ile bizim şu anki konumuza baktığımız zaman bir çok hakkımızı koruduk ve bir çok hakkımızı mücadeleyle aldık. Bunlar yeterli mi derseniz elbette eksiklerimiz vardır. Bunların tamamlanması için de mücadele ediyoruz” dedi.

"İŞÇİ AÇIKLARI, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDER BOYUTA GELDİ"

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda yaşanan işçi açıklarının iş sağlığı ve iş güvenliğini de tehdit edecek boyutlara geldiğini belirten Demir, “Kuruma işçi alımı için çalışmalarımız sürüyor. Bu hususta çalışmalarımızı hızlandırmış durumdayız. Türk İş Genel Başkanımız başta olmak üzere sendika olarak işçi alınması için gerekli mercilerle görüşüyoruz. Ankara’da Zonguldak iktidar ve muhalefet milletvekilleri ile bu konuda görüşmeler gerçekleştirdik. Bölge için büyük öneme sahip olan TTK’ya işçi alımında destek istedik. Teşekkür ediyoruz. Milletvekilimiz gerekli desteği vereceklerini bizlere iletti. Yine bu alanda Bartın ve Karabük milletvekilleri ile bir araya geleceğiz. Bölgemiz için önemi büyük olan TTK’nın işçi açıklarının giderilmesi en öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

“TOPLU SÖZLEŞME ÇALIŞMALARI BAŞLADI”

Toplu iş sözleşmesi sürecine girildiğini ve en iyi sözleşme için çalışmaların sürdüğünü belirten Başkan Demir, “Toplu iş sözleşmesi için çalışmalar başladı. TÜRK-İŞ ile birlikte madencimizin talebini beklentisini görüşmelerde dile getiriyoruz. Ayrıca yerüstü, harici dediğimiz arkadaşlarımızın ücret açıklıkları ile ilgili taleplerini de görüşmelerimizde anlatıyoruz. Amacımız en iyi iyileştirmeyi onlar için sağlamak." dedi.

cd246ef1-d27d-4780-85aa-f61713d461d5

1b513cb3-d08d-49f2-a7a0-756498be1766

TTK, 1550 adet ihale edecek! TTK, 1550 adet ihale edecek!

0dd6ce06-1ae3-4c95-9700-a97600267e01

6a7b9199-3581-4574-bc19-807f10c574db

Editör: Abdullah KARABACAK