1956 yılında Türkiye'ye gelen İran Şahı Rıza Pehlevi ve eşi Prenses Süreyya, Beraberinde Cumhurbaşkanı Celal Bayar nezaretinde Zonguldak'ı da ziyaret ettiler. 20 Mayıs'ta geldikleri kentte 2 gün kalan Pehlevi ve Süreyya, bir gece Çatalağzı Termik Santrali’ne (ÇATES) ait o zaman köşk olarak hizmet veren misafirhanede, bir gece de Ereğli Kömürleri İşletmesi’nin (TTK) Fener A Tipi Misafirhanesi'nde konakladılar.

Ankara’dan trenle gelen misafirler, Karabük’te de kısa bir mola verdiler. Karabük’ten hareket ettikten sonra Yenice - zonguldak demiryolu hattının Kayadibi mevkiine yakın bir noktada, çamlık ormanlarında tren durdurularak bakir alanda kısa süreliğine piknik molası verildi. Trenden tedarik edilen bir miktar yiyecekle birlikte civar köylerin hıdrellez etkinliklerini de gerçekleştirdiği yerde inen Prenses Süreyya ve diğer konuklar yemyeşil çimenler üzerinde bir süre dinlendiler.

Oktay ile Türkan'ın aşkı... Oktay ile Türkan'ın aşkı...

Bu piknik hatırasından sonra İran Şahı Pehlevi ve Prenses Süreyya'nın adına ithafen bu bölgeye “Süreyya Çamlığı Mesire Yeri” ismi verilmiştir. Bugün için bu alan, Yenice Orman İşletmesi'nin Kayadibi İşletme Şefliği sınırları içinde güzide bir mesire yeridir…

Yüksel Yıldırım-2020

Zonguldak Nostalji