Halka açık uluslararası deniz trafiğini canlı yayınlayan marinetraffic web sitesindeki kayıtlar, Ereğli’de batan KAFKAMETLER gemisinden son sinyal; 18 Kasım 2023 tarihinde saat 09:16’da Zonguldak açıklarından geçerken alınan sinyal olarak görünüyor. Bu noktadan sonra geminin karadan alınan AIS sinyali başka karasal alıcı noktası olmadığı için kapsama dışında kalmış. 

Geminin limanın ağzında, askeri ve sivil deniz vasıtalarının yoğun olduğu bir mesafede batması, batmasından sonra enkazın bulunuş şekli. Geminin parçalanma ve bütünlüğünün olup olmamasına dair net bilgi alınmaması, filikaların açılıp açılmadığı, açıldıysa bulunup bulunmadığına dair bilgi karmaşası kafa karıştırıyor.

Akılda bir çok soru işaretleri bırakan batış olayını bazı telsiz haberleşme dinlemeleri ve iddaalara dayanan açıklamalar ile analiz ediyoruz:

"Kafkametler", Rusya'nın Navarovski Limanından yük almış ve Ünlü-5 gemisiyle birlikte yola çıkmışlar. Ünlü-5 gemisi yükün varış limanı olması muhtemel Sinop Limanı'na girmiş ve an itibariyle halen orada görünüyor. Kafkametler fırtınada yoluna devam etmiş. Fırtına uyarıları devam ederken 18 Kasım sabah saatlerinde Zonguldak önlerinde geçiş yapmış. Zonguldak limanına sığınmak isteyip istemediği bilinmiyor. Eğer istediyse Zonguldak Liman Başkanlığının bilgisi vardır…  Geminin varış noktası Ereğli Limanı. Limana sığınmak için talepte bulunup bulunulmadığı ve ya bulundular ise limanın durumunun müsait olup olmadığı bir başka bilinmeyen… Gemi, Deniz Hastanesi'nin olduğu ve nispeten korunaklı olan koya sığınıp demirlemiş. Demirliyken fırtına şiddetini arttırıyor, gemi demir tarıyor, bunun üzerine hareket edip mürettebat gemiyi kurtarmak istese de başaramıyor. Mendireğe çarparak yardım istiyor (hasar durumu belli değil) ve gemi tüm mürettebatla birlikte batıyor...

Ereğli’de bulunan lisanslı telsizci amatör arkadaşlar var. Amatör telsizcilerin diğer bir görevi de afetlerde ve bu tür olaylarda yardımlaşmaya dolaylı müdahil olurlar. Teknesine kayıtlı telsizden Ereğli Pilot ve gemilerle olan iletişimi takip ediyorlar. Kafkametler kaptanı anonsunda tutunamadıklarını söylüyor. Daha sonra haberlere konu olan, mendireğe yasladık şeklinde konuşmasına devam ediyor.  Ereğli Pilot kurtarma talep ediyoruz diyor. En son “biz bittik” şeklinde anons yapıp sessizliğe giriyor. 

Kafkametler gemisi daha sonra yapılan hiç bir çağrıya yanıt vermiyor. Ereğli limanına bağlı Römorkör liman ağzına kadar gelip, mendirek ağzının 50-60 m kırıldığını, Kafkametler’i gördüğünü ve mendireğe yasladığını bildiriyor. Fırtınanın kurtarmaya şans tanımadığını ve iki adet denizde can salı gördüğünü anons ediyor. Can sallarının boş olduğunu da belirtiyor. Römorkör; daha fazla ilerleyemediğini anons edip geri dönmek zorunda kaldığını belirtiyor. Limanda diğer bir geminin parçalanması üzerine yapılan telsiz konuşmaları da ortamda panik yaratan bir hava yaratmış olması da bir şansızlık.  Karaya oturup parçalanan Pallada gemisi mürettebatı Hasanov: "Durum kritik. Lütfen yardım edin. Gözünüzü seveyim ya. Yardım edin. Bu gemi ortadan ikiye bölündü. Pallada gemisi. Yardım edin. Gemi karaya oturdu.”

"Madenci her şartta demokrasiye sahip çıkacaktır" "Madenci her şartta demokrasiye sahip çıkacaktır"

Bundan sonrası malum, geride kalan bir çok bilinmeyen soru ile 7’si halen bulunamayan 12 denizcimizin trajik üzücü sonu…

Editör: Abdullah KARABACAK