AYM’den çift maaşa iptal: Eşitlik ilkesine aykırı... AYM’den çift maaşa iptal: Eşitlik ilkesine aykırı...

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için bölgeye giden maden işçilerinden Hatay´da kalan son 100 kişilik ekip, görevlerinin tamamlanmasının ardından askeri uçakla Zonguldak´a döndü. Madencileri Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, belediye başkanları, kurum müdürleri, sendika yöneticileri ve maden işçileri yakınları çiçeklerle karşıladı. 

Depremin ardından arama kurtarma çalışmaları için bölgeye giden 3 bin 800 maden işçisi kahramanca görevlerini yaparak yüzlerce cana umut oldu. Hatay´da kalan, aralarında madencilerin yanı sıra mühendis ve teknisyenlerin de bulunduğu 100 kişilik ekip askeri uçakla Zonguldak Havalimanı´na geldi. Madenciler, aile ve yakınlarının yanı sıra Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Çaycuma Kaymakamı Mehmet Göze, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil tarafından çiçeklerle karşılandı. 

Madencilerin karşılanması sırasında "Madenci varsa umut var.", Umudu kazdılar, mucizeyi yaşattılar." ve "Kömür için değil, ömür için geldik." yazılı dövizler açıldı. Çaycuma Müftüsü Rıdvan Karataş da madenciler ve depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için dua etti. 

Vali Tutulmaz, madencilerin başarısıyla milletin gözünde çok değerli bir yer edindiğini söyledi. Tüm madencilere teşekkür ettiğini ifade eden Vali Tutulmaz, "Her yerde sizden övgüyle bahsediliyor. Büyük bir millet olduğumuzu hep beraber gösterdik. Ülkemizin her bölgesinden, değişik meslek gruplarından gerek gönüllü gerekse profesyonel olarak arama kurtarma faaliyetinde bulunan herkes zor durumda olan kardeşlerimizin yardımına koştu. Burada da bizler de kent olarak ciddi bir şekilde bu felakete tepki vermeye çalıştık." dedi. 

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil de maden işçileriyle tek tek tokalaşarak teşekkür etti. Madencilerin ihtiyaç olduğu her anda görece hazır olduğunu ifade eden Yeşil, "Bizler madenciler olarak ülkemiz için üzerimize ne zaman görev düşerse yapmaya hazırız. Ülkemizin bu zor zamanında madenciler olarak görevimizi en iyi şekilde yapmaktan gurur duyuyoruz. Tüm madencilerimize teşekkür ediyorum. Allah ülkemize böyle bir acı olay bir daha yaşatmasın. Depremde hayatını kaybeden insanlarımıza Allah´tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum." dedi. 

Karşılama heyeti daha sonra madencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Fpv6JIRXsAEKhiR

Fpv6H5EX0AAYUW6

unnamed (2)

Editör: Abdullah KARABACAK