Aslen Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinden olan eğitimci Veli Karanfil'in kitap yazma tutkusu örnek oluyor. Karanfil, uzun yıllar Zonguldak İmam Hatip Lisesi'ndeki öğretmenlik görevinden emekli olsa da yazarlık tutkusunu sürdürüyor. 

2003 yılında başladığı kitap yazma serüveni 20 yıldır kesintisiz devam ediyor. Kırkın üzerinde yayınlanmış kitabı bulunan Karanfil'in son kitabı 'Şehrin Suskunları' adlı romanı, Aralık ayında okuyucusuyla buluştu.

Kitap yazmanın kendisinde zamanla bir tutkuya dönüştüğünü kaydeden Karanfil, “Dünyada yaşadığım misyon gereği anlatacağım çok şey var. Bunları insanlara ulaştırmak, güzelliklere vesile olmak amacıyla kitap yazıyorum. Kitaplarla insanların en gizli köşelere sakladıkları duygulara dokunabiliyorsunuz. Onların yaşamında farklılıklara neden olabiliyorsunuz. Bu kelimelere dökülemeyecek kadar güzel ve bir o kadar da değerli bir duygu.” diye konuştu.

Kitap yazmayı zorlu bir doğum sürecine benzeten Karanfil sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir anne baba için çocukları neyse benim için de kitaplarım o. Onlara da çocuklarıma gösterdiğim özeni gösteriyorum. Kitaplarımın her biri hayatımın ayrılmaz bir parçasına dönüştü. Ne zaman yeni bir kitaba başlasam her defasında aynı amatör heyecanı hissediyorum. Ömrüm yettiği sürece de yazmaya devam edeceğim."

VELİ KARANFİL KİMDİR?

1961 yılında Zonguldak ili Çaycuma ilçesi Dağüstü köyünde doğdu.

İlköğrenimini köyünde, ortaöğrenimini Düzce'de tamamladı.

Karadeniz kıyısında tek antik kent Zonguldak’ta... Karadeniz kıyısında tek antik kent Zonguldak’ta...

Yüksek öğrenimini Kayseri'de Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yaptı. Daha sonra uzun yıllar görev yaptığı İmam Hatip Lisesi'nden emekli oldu. 

Veli Karanfil'in ilk kitabı/romanı 'Aşk ve Hüzün' Haziran 2003’te, son çalışması ise 'Şehrin Suskunları' romanı 2023 Aralık'ta okuyucu ile buluştu. Yirmi senedir roman, hikaye, şiir başta olmak üzere çocuk ve gençlere yönelik 40'ı aşkın kitap yazan Karanfil, okuma yazma azmiyle örnek oluyor.

Şehrin Suskunları, okuma-yazma sevdasına tutulmuş gençlerin bu uğurda yapıp ettikleri ve verdikleri destansı mücadeleyi konu alıyor.

Editör: Abdullah KARABACAK