7’si 1 arada açıldı 7’si 1 arada açıldı

    İki aylık kültür, edebiyat ve sanat dergisi Şehir, 158.sayısıyla birlikte 19. yayın yılına başladı.
    Devrekli şair Rüştü Onur, 12 Eylül 1940'ta Necati Cumalı'ya yazdığı mektubunda, “Ey benim mektuplariyle huzur bulduğum ve avunduğum kardeşim. Şehir'de buluşacağız. Her ne pahasına olursa olsun Şehir çıkacak... Şehir okuyucu kitlesinin karşısına yeni bir atmosferle çıkacak” diyordu. Ancak ömrü yetmediği için çıkaramamıştı.
    Onun bu isteğini kendilerine bir vasiyet olarak kabul eden şair-yazar İbrahim Tığ yönetiminde çıkan Şehir dergisi 158. kez okur karşısına çıktı.
    Bu sayının dosya konusu “Zonguldak-Devrek Türküleri”.  İbrahim Tığ ve Hayri Sarı bu konuyu mercek altına aldı.
    Dergide, Erol Çatma, Hayrettin İvgin, Barış Erdoğan, Halil Atılgan, Hüseyin Alemdar, Necati Güngör, Tahir Şilkan, Fahrettin Koyuncu, Battal Keskin, Mehmet Özçataloğlu,  Engin Berk, Bahri Loş, Çiğdem Sarıoğlu ve Erdinç Gültekin yazılarıyla yer alıyor. 
    Yeni sayının şairleri; Zeynep Aliye, Halil İbrahim Özcan, Bilsen Başaran, Ersin Engin, Hamit Oral, Bülent Güldal, Kemal Bayrakçı, Erkan Kara, Nizamettin Kaplan, Muharrem Akman, Ayfer Yurdakul, Figen Şentürk, Ferda Balkaya Çetin, Adil Başoğul, Hüseyin Korkmaz,  Mücahit Aygören, Damar Orhan Özgül ve Aykut Saka.
     Yaşar Karaman’da dergiye “Kadın” adlı deseniyle katkıda bulunuyor.