“KENDİNE SAYGI DUYDUĞUN ZAMAN SANA SAYGI DUYACAĞIM…”

Bugün gibi hatırlıyorum… 35 yıl önce Fener Lisesi'nde lise son sınıf öğrencisiydim... Tarih bile hafızama kazınmış 15 Mart 1982, haftanın ilk ders günü, yağmurlu bir pazartesi sabahı, okulun içinde toplanıp İstiklal Marşı okunduktan sonra okul müdürümüz Hamit Kalyoncu öğrencilere konuşma yaptı. Okulun yaptığı çalışmalardan ve yapılması gereken diğer konular hakkında uzun-uzun bilgiler verdi. Son cümlesini, okuldaki görevinin bittiğini ve fazla uzak değil hemen yanımızdaki Sanat Okuluna tayin edildiğini söyledi... Son cümlesine kadar bunun bir veda konuşması olduğunu anlayamadık!!! Görevden alınması öğrenciler arasında şok etkisi yaptı ve çıt ses çıkmadı... Görevden alınan bir müdür iç dünyasında fırtınalar koparken nasıl olur da okulun çalışmaları ve yapılacak program hakkında bilgi verebilirdi... İşte O müdür Hamit Kalyoncu olursa mümkündü... Öğrencileri için fedakarlık yapan gerçek bir eğitimciydi O...

Zonguldak halk otobüsünde "taciz" iddiası... Zonguldak halk otobüsünde "taciz" iddiası...

Hepimiz o sıralardan geçtik, hepimiz öğrencilik yaptık. Öğretmen ile öğrenci arasındaki ilişkinin, geleceği inşa ettiğini yıllar sonra daha iyi anladık.

Eğitimde kaybedilecek zaman olmadığını, zamanın çok hızlı geçtiğini yaşımız ilerledikçe  önemini daha iyi kavrıyoruz… Bazı öğretmenlerimiz geç olmadan durumun ciddiyetini kavramamız için çok çaba sarf ettiler. Bazıları ise bize zaman kaybettirdiler. O yıllarda zaman kaybettirenler bizim için en iyisiydi. Bir şeyler öğretmek için çaba verenler ise kötüsüydü…

Yaşımız ilerledi, her birimiz toplumda bir yer edinme savaşı verdik, veriyoruz. Başarılı olduk ise bunu fedakar öğretmenlerimize borçluyuz. Şimdi caddelerde yürürken bize yol gösteren öğretmenlerimizi görünce koşuyor, sarılıyor ve gözlerin içine baka baka ellerinden öpüyoruz.

Hamit Kalyoncu öğretmenimizin bize öğrettiği şu kısa cümle gibi… “Kendinize saygı duyduğunuz zaman sana saygı duyacağım…”

Yüksel Yıldırım-2018

Zonguldak Nostalji