Partisinin çalışmaları için 30 Ağustos 2022 tarihinde Zonguldak’a gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Genel Maden İşçileri Sendikası’nı (GMİS) ziyaret ederek Genel Başkan Hakan Yeşil ile görüştü.

Salıcı’nın GMİS ziyaretine CHP Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş, Deniz Yavuzyılmaz, Kastamonu Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Murat Pulat, Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, İl Kadın Kolları Başkanı ve MYK Üyesi Merve Kır, ilçe başkanları katıldı.

Milletvekili Avcı, müjdeyi verdi! Milletvekili Avcı, müjdeyi verdi!

Ziyarette GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ile Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir de hazır bulundu.

Ziyaretten memnuniyet duyduklarını belirten Genel Başkan Hakan Yeşil; “Sayın vekillerimiz bizlerin her zaman yanındalar. Ankara’ya gittiğimizde, kendilerini ziyaret ettiğimizde bizlere her türlü kolaylığı sağlıyorlar. O konuda sizlerin huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum. Ana muhalefet partisinin genel başkan yardımcısı olarak sizleri sendikamızda, emeğin yanında görmek bizleri ayrıca mutlu ediyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı da “Şu anda emeğin uzun zamandan beri hakkını alamadığı ve aynı zamanda da Türkiye’de çok geniş anlamda bir örgütsüzlüğün olduğu bir dönem yaşıyoruz. Sendikalaşma oranımız çok düşük. Toplumun yarısı neredeyse asgari ücret ile çalışıyor. Her 2 kişiden biri nereyse asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. O da açlık sınırının altında kaldı. Türk-İş’in açıkladığı bir rakam var. Yaklaşık 7 bin lira açlık sınırı. 5 bin 500 lira ise asgari ücret ve bunun değişmesi için daha önümüzde Ocak ayına kadar sürecek bir süreç var. Dolayısıyla emeği ile geçinenlerin zor bir dönem yaşadığı bir zamandayız. Umarım değişecek. Biz de onun için elimizden gelen katkıyı sunuyoruz” dedi.

Ziyarette konuşan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise “Demirden çelik üretiminde de kullanılan tek kömür çeşidi taşkömürüyken şu anda işçi sayısı 7 bin 500 civarına indiğini, aynı zamanda Zonguldak’ta büyük bir işsizliğin olduğunu ve ithal kömürün de doların yükselmesiyle enerji maliyetlerinin Türkiye’de arttığını görüyoruz. Bu konuda Zonguldak bir cevher. Yerin altında çıkarılmayı bekleyen madenler var. Hatta diyebiliriz ki Karadeniz’de bulunan doğalgazın jeolojik yapısı bile Zonguldak kömürünün devamı niteliğinde. O nedenle Zonguldak hazır; Yeniden doğru yöntemlerle işçi alımı yaparak köyleriyle birlikte ilçeleriyle birlikte bu istihdamı karşılayıp aynı zamanda Zonguldak’ta  işsizliği bitirmeye hazır.” dedi.

GMİS Genel Başkan Hakan Yeşil, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’ya Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) durumu ve işçi açıklarını içeren bir dosya verdi. Yeşil, Salıcı’ya maden ocağını simgeleyen bir heykel takdim etti.

chp-gmisziyareti2

Editör: Abdullah KARABACAK