Cide Belediyesi tarından düzenlenen “Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü” Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
     Tuğrul Keskin, Şükrü Erbaş, Çiğdem Sezer, İbrahim Tığ ve Kaan Tanyeri’nden oluşan Seçici Kurul, Cenk Kolçak’ın “Su ve Parya” adlı eserini oy birliğiyle birinciliğe,
     Onur Şahin’in, “Bun” adlı eserini de oy çokluğuyla Jüri Özel Ödülü’ne değer bulmuştu. 

    27. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen ödül töreninde bir konuşma yapan Seçici Kurul Başkanı şair Tuğrul Keskin, “Cide Rıfat Ilgaz’ın kişiliğini eserlerini oluşturan bir kenttir. Rıfat Ilgaz Anadolu’dur. Rıfat Ilgaz’ın bütün eserlerinde büyük bir şiir zekası vardır. Şiiri çıkartırsanız Rıfat Ilgaz’ı çıkarmış olursunuz. Cide Belediyesi şairleri Rıfat Ilgaz’a sahip çıkmış ve onun adına bir şiir yarışması düzenlemiştir. Seçici Kurulumuz bu yüarışmaya gelen bütün eserleri büyük bir titizlikle değerlendirerek Cenk Kolçak’ın “Su ve Parya” adlı eserini oy birliğiyle birinciliğe, Onur Şahin’in, “Bun” adlı eserini de oy çokluğuyla Jüri Özel Ödülü’ne değer bulmuştur. Bu güzel ödülü düzenleyen Başta, Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu’ya ve ekibine teşekkür ediyor ve ödülü kazananları kutluyorum”dedi.
     Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu’da yaptığı konuşmada, Rıfat Ilgaz’ın eserlerinde toplumcu- gerçekçiliği konulara ele aldığını, halkın sorunlarını dile getirdiğini ve toplumun aksayan yönlerini anlatmayı amaçladığını, bu yönüyle eserlerinin evrenselliğe ulaştığını ve tüm insanlığa dokunan konuları ele almasının da herkese ilham olduğunu, ifade etti.
     Başkan Mutlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
     “Toplumsal şair ve yazar denildiğinde ilk akla gelenlerden birisi de Rıfat Ilgaz’dır. Halkımızdan yana tavrı, ileri görüşlülüğü ve çağdaş yaşam ilkelerini benimseyen yapıtlarıyla hepimizi etkileyen Rıfat Ilgaz’ın adını her zaman ilçemizde, ülkemizde yaşatmak için her türlü çalışmaların yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Gelecek nesillere hocamızın yazılarını, görüşlerini aktarmak bizlerin önemli görevlerinden biri olmuştur.
     Bu sene ise Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü düzenleyerek bu güzel uygulamaları devam ettirdik. Yeni güzel eserlerle tanışmış olduk. Birbirinden değerli şairlerin bu ödüle katılımları bizleri çok mutlu etti. Şahsım ve ilçem adına katılan tüm şairlerimize çok teşekkür ediyor, ödül sahiplerini de kutluyorum.”
     “Su ve Parya” adlı eseriyle birinci olan şair Cenk Kolçak da yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi:
    “Öncelikle, böylesi güzel bir etkinliği düzenleyen Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü Seçici Kurul'una, Cide Belediyesi Başkanı'na ve Cide halkına teşekkür ediyorum. Ödül vesilesiyle, toplumcu gerçekçi şiir anlayışının ve Cumhuriyet sonrası grotesk halk kültürünün öncülerinden olan usta şair ve yazar Rıfat Ilgaz adıyla birlikte anılmak benim için onur verici. Rıfat Ilgaz Şiir Ödülümü ve ödüle değer görülen Su ve Parya kitabımı şiir, edebiyat ve sanata emek veren herkese, başta Cumartesi Anneleri olmak üzere tüm annelere, ezilen tüm Türkiye halklarına ve kalbi adalet, demokrasi ve barış için çarpan herkese armağan ediyorum.”
    Daha sonra Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu ödüle değer görülen eserlerin sahiplerine ve seçici kurul üyelerine ödüllerini verdi.

IMG-20220707-WA0007-1

Kadın Asla Unutmaz! Kadın Asla Unutmaz!

IMG-20220707-WA0004

IMG-20220707-WA0008-1

Editör: Abdullah KARABACAK