Meteoroloji uyardı: Kış geri dönüyor... Meteoroloji uyardı: Kış geri dönüyor...

ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer,8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Rektör Özölçer'in açıklaması şöyle:

“8 Mart ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ olarak adlandırılan bugün, kadınların iş yaşamında ve sosyal hayatın her alanında eşit ve adil bir muamele görerek, daha etkin bir konuma kavuşmasının önemini vurgulayanbir gündür.

Aile ve toplumun temel yapı taşı ve geleceğin umudu olan kadınların toplumsal cinsiyet eğilimi içine hapsedilmeden, insan hakları temelinde sosyal, siyasal ve ekonomik hayatta edindiği rollerin ve temsil gücünün artması büyük önem taşımaktadır. “Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır” diyen Mustafa Kemal Atatürk, toplumsal cinsiyet rollerinden sıyrılmış olmayı, güçlü bir millet haline gelmenin temel koşullarından birisi olarak göstermiştir. O halde yalnızca bugün değil, her gün eşitlik ve adaletin ne denli önemli olduğunu hatırdan çıkarmadan, toplumu daha iyi bir konuma ulaştırmak adına yürüdüğümüz yolu kadın ile yan yana kat etmek mühimdir.

Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, geçmişte yazdığı kahramanlık destanlarını unutmadığımız, varlıkları ve emekleriyle hayatımızı güzelleştiren kadınların daha aktif bir konuma yükseldiği bir dünya umuduyla;

Saygıdeğer Türk ve dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü en kalbi duygularımla kutluyorum.”

kadınlargünü mesajı-1