Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde 1 öğrencinin öldüğü, 18'inin de yaralandığı kazayla ilgili duruşma öncesi tahliye edilen sanıklar midibüsün şoförü ve araç sahibi, itiraz üzerine yeniden tutuklandı.

Lise öğrencilerini taşıyan midibüsün Çatalağzı beldesinde 14 Aralık 2022'de şarampole devrilmesi sonucu Büşra Akın'ın (14) öldüğü kazayla ilgili tutuklanan sürücü F.B. (67) ile araç sahibi R.A(33), bir süre önce tahliye edilmişti.

İddianamenin kabul edilmesinin ardından 1. Ağır Ceza Mahkemesince şüphelilerin tahliye edilmesine itiraz edildi.

İtirazı değerlendirilen 2. Ağır Ceza Mahkemesi, haklarında 2 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep edilen sanıkların yeniden tutuklanmasına karara bağladı.

47 ilde büyük operasyon... 47 ilde büyük operasyon...

OLAY NEYDİ?

Kilimli'den Muslu beldesine seyreden F.B'nin idaresindeki 67 AT 873 plakalı öğrenci servisi, 14 Aralık 2022'de Çatalağzı mevkisinde şarampole devrilmiş, kazada Kilimli Atatürk Anadolu Lisesi 2. sınıf öğrencisi Büşra Akın(14) yaşamını yitirmişti. Kazada ayrıca sürücü ve 18 öğrenci yaralanmıştı.

Tedavisi tamamlanan şoför 23 Aralık'ta, araç sahibi R.A. ise 29 Aralık'ta tutuklanmış, iddianamenin kabulünün ardından 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişlerdi.

İddianamede, sanıklar şoför F.B. ile araç sahibi R.A. ve tutuksuz babası M.A. (68) hakkında "taksirle bir kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası isteniyor.