Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, sağlıkçılar adına Türk Tabipler Birliği’ne verilen ödülü alan Şebnem Korur Fincancı’ya, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik sözleri nedeniyle tepki gösterdi, kınadı. “Askerimize laf söyleyeni asla affetmeyiz” diyen Başkan Posbıyık, “Ben ödülü bu kadına değil, pandemideki mücadelelerinden dolayı tüm sağlık çalışanlarını onore etmek adına üst organları olan Türk Tabipler Birliği’ne verdim. Askerimize yönelik açıklamaları asla tasvip etmiyorum, kınıyorum” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, bu yıl 22'ncisi düzenlenen Uluslararası Sevgi, Barış, Dostluk Festivali'nde Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) verilen ödülü alan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik sözleri nedeniyle tepki gösterdi, kınadı.

Dikkat! Trafikte eşkıyalar çıkabilir! Dikkat! Trafikte eşkıyalar çıkabilir!

Kentteki gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Posbıyık, SBD Ödülü’nü TTB’ye verdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Kınıyorum. Benim, gözüm, bebeğim Türk Silahlı Kuvvetlerine tek bir laf bile söyleyemez, onun dilini keseriz. Ben Şebnem, Fatma, Ayşe'ye ödül vermedim. Ben sağlıkçıları temsil eden, pandemi süresince geç saatlere kadar çalışan, halkın sağlığı için iyi noktaya gelmesi için mücadele veren sağlıkçıların, hasta bakıcısının, hemşiresinin, doktorunun, profesörünün en üstü olan TTB'ye verdim.

Verilen ödülün üzerinde kişinin değil Türk Tabipler Birliği'nin ismi yazıyor. Bugün TTB’nin başında Şebnem denilen kadın olur, yarın Hatice olur, öbür gün de Kadir olur. Bu önemli değil. Nefretle kınıyorum bu lafı söylediği için. Benim onunla bir alakam yok, tanımam, etmem bilmem. Ben sağlıkçıları onore etmek istedim. Hamsi Festivalinde sağlıkçılarımız için de özel yer hazırlıyoruz. Onlara verdiğimiz değeri bir nebze bölgemizde anlatabilmek için bunu yapıyoruz, ilkeli davranıyoruz, sağlıkçıları ödüllendiriyoruz. Tekrar verebiliriz TTB'ye ödül. Ben sağlıkçıların en üst kuruluna verdik, Şebnemmiş, Tebnemmiş beni hiç ilgilendirmiyor. Ödül vermeye sahneye kadar niye geldi kadın, tutuklasalardı, 25 tane polis vardı. Kadın da yanımdaydı. Kaymakam da telefonla aradı, “Tutuklayın, 25 tane polis var alıp götürün” dedim. Kanunlara, demokrasiye inanıyoruz, kanunlar ne emrediyorsa biz ona inanıyoruz. Tutuklu olan yasaklı olan bir kadına gel de sana ödül verelim diyemeyiz. Gözaltına alınması iyi olmuş, inşallah tutuklanır.”

Editör: Abdullah KARABACAK