Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, yıkılması ve güçlendirilmesine karar verilen okulların yıkım işleri başladı.

Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz Ağustos 2022’de Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in talimatı ile başlatılan “Yık-Yap Projesi” kapsamında, Karadeniz Ereğli’de de bazı okul binalarının yıkımına yada güçlendirilmesine karar verilmişti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen genelgeler kapsamında, Karadeniz Ereğli’de, Cumhuriyet Ortaokulu (eski binası) Turgut Reis İlkokulu ek binalarının yıkımına; İzmirlioğlu İlkokulu, İsmet İnönü İlkokulu, Ormanlı İlkokulu, Ereğli Lisesi, Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi, Ereğli Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nde güçlendirilmesine karar verilmişti.

CUMHURİYET YIKILDI, TURGUT REİS GÜN SAYIYOR!

Burcu öğretmenden acı haber... Burcu öğretmenden acı haber...

Bunun üzerine öğrencilerin ilçedeki diğer okullara yerleştirilerek ikili öğretime başlamasının ardından ilk yıkılan okul binası ise 1969’da Erdemir tarafından yapılan Cumhuriyet Ortaokulu binaları oldu.
Ardından ise Turgut Reis Ortaokulu’nun ek binalarının yıkımına başlanacağı öğrenildi?

İNŞAATLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bir yandan yıkıları tamamlanan ve yıkımına başlanacak okul binalarının yeni inşaatlarının ise ne zaman başlayacağı merak ediliyor.
Bilindiği gibi; İl Milli eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, 27 Eylül 2022’deki açıklamasında, proje kapsamındaki okulların yapım ihalelerine esas olmak üzere ödeneklerin gönderiminin sağlandığını belirterek, “Yık-Yap Projesi kapsamına alınan ve güçlendirilmesi yapılacak okullarımızın ihalelerine ilişkin gönderilen ödenekler, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Zonguldak İl Özel İdaresine aktarılmış ve ihaleye ilişkin dosyalar hazırlanarak İl Özel İdaresine teslim edilmiştir” ifadelerine yer vermişti.
Okul binalarının inşaatlarına başlanılması halinde kısa sürede bitirilebileceği ifade ediliyor.