Neşet Ertaş'ın hayat hikayesini anlatacak film, usta sanatçının ailesi ve yapımcı Mustafa Uslu'yu yargı önünde karşı karşıya getirmişti. Ailenin, filmin çekilmesini istemediği davada karar veren mahkeme, Uslu'nun sunduğu kanıtları göz önünde bulundurarak filmin çekilmesi önünde engel olmadığına hükmetti.

10 yıl önce aramızdan ayrılan Türk halk ozanı Neşet Ertaş’ın hayat hikayesini anlatan film, sanatçının ailesiyle, yapımcı Mustafa Uslu ve "Garip Bülbül Neşet Ertaş" kitabının yazarı Erol Parlak’ı karşı karşıya getirmişti. Aileden Döne Ertaş, Hüseyin Ertaş ve Niğar Leyla Ertaş ile Kalan Müzik, 27 Aralık’ta İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne başvurmuş ve Garip Bülbül Neşet Ertaş isimli sinema filmiyle ilgili ihtiyati tedbir kararı aldırmıştı. Ailesi Neşet Ertaş’ın yaşarken hayatını anlatan bir proje yapılmasını istemediğini belirtmişti.

Yeni görevi belli oldu... Yeni görevi belli oldu...

Tv100'de yer alan habere göre; yapımcı Mustafa Uslu ise Neşet Ertaş’ın Erol Parlak’a hayatını yazması için izin verdiği röportajı ve aralarındaki güçlü bağı anlatan kayıtları mahkemeye sundu.

FİLMİN ÇEKİLMESİNİN ÖNÜNDE ENGEL KALMADI

Mahkeme kararını verdi ve şu gerekçeyle ailenin talebini reddetti:

"Dosyada mevcut deliller göz önüne alındığında henüz ihtiyati tedbir talep edenlerin murislerinin hak sahibi olduğu eserlere ilişkin ihlal olduğunun ispatlanmadığı, yaklaşık ispat kuralı gereği henüz senaryosu dahi değerlendirilmeyen bir filmin sansür sonucu doğuracak şekilde yasaklanamayacağı, hükümle elde edilecek sonucun yargılama yapılmadan esası çözer şekilde tedbiren elde edilemeyeceği, kaldı ki filmde kullanılacak eserler belli olduğunda (kullanımın hak ihlali oluşturması halinde) tedbir konusunda yeniden başvuru ve değerlendirmenin yapılabileceği anlaşılmakla, istinaf taleplerinin kabulüyle ilk derece mahkemesi kararının kaldırılmasına karar verilmiştir."

Editör: Abdullah KARABACAK