AK Parti, seçimlere milletvekili listesinde gerçekleştirdiği önemli değişikliklerle girmeye hazırlanıyor. 3 dönem kuralının istisnasız uygulandığı listelerde, büyük oranda seçim bölgesinde güçlü olan "yerel aktörlerin" öne çıkarıldığı ifade edilirken, AK Parti'de görev alan vekillerin yüzde 70'inin değişeceği öğrenildi.

Kulislere yansıyan bilgiye göre, kadın milletvekili aday sayısını geçen döneme göre artıran AK Parti, listesindeki en genç isim ise 19 yaşında bir üniversite öğrencisi oldu.

Gonca ve Alan dönemindeki hizmetleri anlattı Gonca ve Alan dönemindeki hizmetleri anlattı

Partililerle yapılan toplantılarda, vatandaşlarla buluşmalarında ve medya aracılığıyla sıklıkla 2023 seçimlerinin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili aday listesinin belirlenmesi sürecinde bizzat, titiz ve detaylı bir çalışma yürüttü.

3 DÖNEM KURALI "İSTİSNASIZ" UYGULANDI

Buna göre, AK Parti'nin aday listesinde büyük bir değişim olacak. 27. Dönem'de görev alan milletvekillerinin yüzde 70'i değişiyor. Partili kaynaklara göre, uzun süredir uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu olan 3 dönem kuralı "istisnasız" uygulandı. Uzun, detaylı ve titiz bir çalışmanın ardından oluşturulan listede, büyük oranda seçim bölgesinde güçlü olan "yerel aktörler" öne çıkarıldı. Anketler, saha çalışmaları ve temayül yoklamasının yanı sıra yüz yüze mülakatlarda aday adaylarının gösterdiği performans, sunduğu projeler ve siyasi kariyerleri masaya yatırıldı. En önemlisi de listelere son şekli verilene kadar anket çalışmalarından faydalanılması oldu. Bir taraftan listeler üzerinde hummalı çalışma yürütülürken diğer taraftan da yapılan anketlerin sonuçları AK Parti Genel Merkezi'yle paylaşıldı.