Bir beslenme uzmanı, bağırsağınızın normal işleyişini etkileyebilecek 5 sağlıksız alışkanlığı açıklıyor. Midenize zararlı olan alışkanlıklarını öğrenmek için okumaya devam edin...

Bağırsak, insan vücudunun en önemli kısımlarından biridir. Bağırsak bakterilerimizi mümkün olduğunca dost canlısı tutmak için kesinlikle çok önemlidir. Enerji üretmekten hormonal seviyeleri dengelemeye kadar, bağırsak vücuttaki çeşitli işlevlerden sorumludur.

BAĞIRSAKLARINIZ İÇİN ZARARLI 5 SAĞLIKSIZ ALIŞKANLIK

Bağırsak sağlığımız genellikle biz farkında olmadan günlük olarak tehlikeye girer. Öncelikle günlük modern yaşam tarzımız ve beslenme alışkanlıklarımızdan kaynaklanmaktadır. Beslenme uzmanı, bağırsakla ilgili sağlık sorunlarının günümüzde nasıl giderek yaygınlaştığını ortaya koyuyor. Ayrıca bağırsağınızın normal işleyişini etkileyebilecek 5 sağlıksız alışkanlıktan da bahsediyor.

EGZERSİZ EKSİKLİĞİ

O kanser türüne karşı uyardı: Ölümler trafik kazalarının iki katı O kanser türüne karşı uyardı: Ölümler trafik kazalarının iki katı

Fiziksel olarak aktif olmanın, stres seviyemizi ve kronik hastalık riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı vardır. Ayrıca bağırsak bakterilerini değiştirdiği ve bağırsak sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Daha yüksek zindelik seviyelerine sahip insanlar, metabolik sağlıkta ve obezitenin önlenmesinde önemli bir rol oynayan artan bir faydalı bakteri seviyesine sahiptir.

UYKU EKSİKLİĞİ

Kaliteli uykunun genel sağlık için hayati olduğu yaygın bir bilgidir. Vücudumuzun dahili bir zamanlayıcısı vardır, sirkadiyen ritmimiz. Beynimizi, vücudumuzu ve hormonlarımızı etkiler. Bizi uyanık tutmak için vücudumuza sinyaller gönderir ve ne zaman uyumamız gerektiğini söyler. Bağırsaklarımız da günlük sirkadiyen benzeri bir ritmi takip eder. Vücut saatimizi bozmak sadece vücudumuza değil, bağırsak bakterilerimize de zarar verebilir.

STRES

Modern yaşam tarzımız, yüksek stres seviyeleri ile birleştiğinde vücut üzerinde zararlı etkilere sahiptir. Artan stres seviyeleri, bağırsaklarımızda gelişen sağlığı teşvik eden bakteri popülasyonunu azaltabilir. Stres ayrıca bağırsak bakterilerimizi değiştirerek kan akışını azaltabilir. Bağırsak bakterilerimiz genel sağlığımızda hayati bir rol oynar ve bağırsak florasının bozulması birçok sağlık sorunuyla bağlantılıdır.

ALKOL KULLANIMI

Yüksek alkol tüketimi sindirim sistemimizi kötüleştirir. Bu, yiyeceklerin uygun şekilde parçalanmasında bir beklemeyi tetikleyerek artan gaz üretimine ve genellikle mide ağrısına neden olur. Sadece sık olarak tüketmemeniz gerekiyor.

TAM GIDALARDAN ZENGİN OLMAYAN BESLENME

Çeşitli besinlere sahip tam gıdalardan zengin bir diyetin, farklı bağırsak florasına yol açan farklı bakteri türlerinin teşvik edilmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Haftada 30'dan fazla farklı türde bitki bazlı gıda yiyen insanlar, daha az tüketenlere göre daha çeşitli bağırsak mikropları karışımına sahiptir. Bu nedenle, çeşitli farklı tam gıdalardan yoksun bir diyet, bağırsak florası çeşitliliğinin kaybına neden olabilir ve bu da sağlık üzerinde çeşitli olumsuz etkilere yol açar.