Emeğin başkenti kömür kent Zonguldak’ın sahil şeridindeki denizin üzerinde oluşan görüntü kirliliğine vatandaşlar tepki gösterdi.

Zonguldak 100. Yıl Belediye Otobüs Terminali’nin karşısındaki denizin kıyısında, büyük olasılıkla çevredeki binaların kanalizasyon atıklarından kaynaklandığı tahmin edilen yoğun kirlilik vatandaşların tepkisine yol açtı.

‘’ZONGULDAK’A YAKIŞMAYAN ÇİRKİN GÖRÜNTÜ’’

Bazı vatandaşlar, çevredeki konutların  kanalizasyon atıklarının denize bağlanmasından dolayı kirliliğin oluştuğunu tahmin ettiklerine dikkati çekerek, ‘’Pırıl pırıl olması gereken denizimiz de ne yazık ki koyu gri, çok kötü renk, bütün pislikler var. Kirlilikten denize koli basili, bakteri doluyor. Denizdeki kirlilik kaynaklı suyun rengindeki değişim midemizi bulandırıyor. 
Denize akan kanalizasyonu başka yere nakletsinler. Çünkü Zonguldak’a yakışmayan böyle çirkin görüntüleri görmeyi hak etmiyoruz’’ diye konuştu.

DENİZ KİRLİLİKLERİ, DENİZLERDEKİ DOĞAL YAŞAMI KÖTÜ ŞEKİLDE ETKİLEMEKTEDİR

Edinilen bilgiye göre, denize atılan sigara izmaritleri, boş su veya meşrubat şişeleri, denizlerde bulunan platform ile boru hatları, gemi ve deniz araçları sebebiyle denizler her geçen gün kirlenmektedir.
Denize açılan kanalizasyon hatları, gemiler ile küçük balıkçı motorları sebebi ile denizde yağ tabakaları da meydana gelir. Bu yağ tabakaları denizin yüzeyini kaplar ve ekosistemin bozulmasına sebep olur.

Deniz kirlilikleri denizlerdeki doğal yaşamı oldukça kötü bir şekilde etkilemektedir. Buna örnek verecek olursak bir yosun denizlerin kirlenmesi nedeniyle ölürse o yosunu yiyerek beslenen balık da bundan olumsuz olarak etkilenir. Ekosistem birbirine bağlı bir zincir olduğu için zincirin bir halkası zarar gördüğü zaman diğer tüm halkaları da bundan etkilenerek zarar görür.

Denizlerin temizlenmesi ve yeni atıklar oluşmaması için insanları eğitmek ve bilgilendirmek oldukça önemlidir. Tüm insanlık bu konuda duyarlı davranırsa dünyada atık diye bir şey kalmaz ve deniz kirliliğinin de önüne geçilmiş olur.

Meteoroloji'den ani sıcaklık artışı uyarısı: Kavrulacağız! Meteoroloji'den ani sıcaklık artışı uyarısı: Kavrulacağız!

d756744d-f919-4291-9bb6-8f7503bcdc22

e1553a81-e7e1-411f-821a-73ebb0def4aa

2517e0fe-84fa-45a9-8a05-5300ae0870ad

HABER-FOTOĞRAFLAR: ORHAN AKYÜZ

Editör: Abdullah KARABACAK