Yaz boyunca El Nino ve Basra sıcak hava dalgalarıyla boğuşan Türkiye yağışlı havanın etkisine giriyor. İstanbul dahil birçok il için sarı kodlu uyarı yapıldı. Yağışların Adana, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Hatay, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce'de kuvvetli olması bekleniyor. AFAD, yağışların kuvvetli olacağını belirterek yaşanabilecek sel, baskın gibi olumsuz olaylara karşı vatandaşları uyardı.

Bulutların büyüleyici güzelliği... Bulutların büyüleyici güzelliği...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava tahmin raporunu yayımladı. Buna göre raporda İstanbul başta olmak üzere 17 il için sarı kodu gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulunuldu. Ayrıca AFAD, yağışların kuvvetli olacağını belirterek yaşanabilecek sel, baskın gibi olumsuz olaylara karşı vatandaşları uyardı.

İL İL HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu havanın etkisi altında olacak. Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Van, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde ise yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ'ın doğusu, Bursa ve Balıkesir’in kuzeyinde, Çanakkale’nin doğusunda, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Adana'nın doğusu, Osmaniye ile Hatay çevrelerinde yer yer kuvvetli ve çok kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI 3 İLA 5 DERECE AZALACAK

Hava sıcaklığını ise Batı kesimlerde yağışla birlikte 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın Genellikle kuzeyli, yurdun güney kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış anında kuvvetli esmesi bekleniyor.

YEREL KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların yarın(Cumartesi) sabah saatlerinden ; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ'ın doğusu, Bursa ve Balıkesir’in kuzeyinde, Çanakkale’nin doğusunda, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu ve Adana'nın doğusu, Osmaniye ile Hatay çevrelerinde yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75) yağış beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

17 İL İÇİN UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Adana, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Hatay, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce için sarı kodlu gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulunuldu.

AFAD'DAN UYARI

AFAD, tarafından yapılan açıklamada Meteoroloji’den alınan son bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre; 30 Eylül Cumartesi günü, sabah saatlerinden itibaren; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ'ın doğusu, Bursa ve Balıkesir’in kuzeyinde, Çanakkale’nin doğusunda, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde, Adana'nın doğusu, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli yağış bekleniyor. Vatandaşlarımızın sel, su baskını, heyelan, yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz. ifadeleri yer aldı.

VALİLİKTEN UYARI

İstanbul Valiliği sosyal medya hesabından, “Meteorolojik değerlendirmelere göre; Yağışların yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren İstanbul’da yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli olması bekleniyor. Olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verdi.