Milli Eğitim Bakanlığı, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri dolayısıyla 1 Nisan Pazartesi günü okulların tatil edildiğini duyurdu.

Okullar doğalgaza kavuşuyor Okullar doğalgaza kavuşuyor

31 Mart Pazar günü 61 milyondan fazla seçmen yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gidecek. Yurt genelinde okullarda 206 binden fazla sandık kurulacak.

OKULLARA 1 NİSAN'DA YEREL SEÇİM TATİLİ

Okulların seçim şartlarına göre hazırlanması ve oy sayımının geç saatlere kadar sürmesi nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) eğitime 1 gün ara verileceğini açıkladı.

MEB tarafından valiliklere gönderilen resmi yazıda 1 Nisan Pazartesi günü okulların tatil edildiği duyuruldu.

Öte yandan, karar doğrultusunda eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, 1 Nisan Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacakları belirtildi.

MEB tarafından valiliklere gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

"Bilindiği gibi eğitim kurumları, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde asıl işlevlerinden farklı olarak seçmenlerin oy kullanmalarına imkân verecek şekilde hazırlanmaktadır.

Seçimlerin özelliği nedeniyle oyların sayım işlemi akşam geç saatlerde bitmekte, bu durum da eğitim kurumlarının aynı gün içerisinde eğitim öğretime hazır hâle getirilmesini engellemektedir.

Bu nedenle Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumları, eğitim öğretime hazır hâle getirilmeleri bakımından 1 Nisan 2024 Pazartesi günü tatil edilmiştir.

Diğer taraftan, 3 Eylül 2023 tarihli ve 32298 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2024 ve 2025 Yıllarını Kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme bölümünün "Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller" başlıklı 2'nci maddesinde; "(1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yıl içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm doğrultusunda, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler, Mahalli Idareler Genel Seçimleri nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği 1 Nisan 2024 Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır."