Uşak'ta Rafet Gürsoy isimli erkek, tartışma yaşadığı eşi Zeliha Gürsoy'a çaydanlık fırlattı. Mahkeme, çaydanlığı silahtan saydı ve Rafet Gürsoy'a "kasten yaralama" suçundan 2 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası verdi. Kararla birlikte çaydanlığın silahtan sayılması da Yargıtay kararları arasına girdi.

Validen sürücülere bayram uyarısı... Validen sürücülere bayram uyarısı...

Uşak'ın Eşme ilçesinde yaşayan Rafet Gürsoy ve Zeliha Gürsoy çifti 2018 yılının ağustos ayında akşam yemeğinden sonra aralarında tartışma çıktı. Tartışma sırasında çay içerken Rafet Gürsoy, birden çaydanlığı eşi Zeliha Gürsoy'a fırlatınca kadın hastaneye kaldırıldı.

Sabah gazetesinden Mevlüt Hasgül'ün haberine göre, doktorlar, kadının yarasının "basit tıbbi müdahale ile giderilemez" olduğunu raporladı. Zeliha Gürsoy, eşinden şikâyetçi oldu, ancak iki hafta sonra şikayetinden vazgeçti. İfadesi alınan koca ise suçlamaları kabul etti.

KASTEN YARALAMA SUÇUNDAN HAPİS CEZASI

Zeliha Gürsoy, her ne kadar ikinci ifadesinde şikayetinden vazgeçse de, olayla ilgili Eşme Asliye Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açıldı. Mahkeme, çaydanlığı silahtan saydı ve Rafet Gürsoy'a "kasten yaralama" suçundan 2 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası verdi. Karara yapılan itiraz ile dosya İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi'ne gitti. İstinaf Mahkemesi, hapis cezasını kaldırarak, sanığın 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasıyla cezalandırılması gerektiğine hükmetti. İstinaf'ın kararı sonrasında hükümle ilgili olarak temyiz başvurusunda bulunuldu. Dosya, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne geldi.

ÇAYDANLIĞIN SİLAH SAYILMASI YARGITAY KARARLARI ARASINA GİRDİ

Temyiz incelemesini yapan daire, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi'nin kararını hukuka uygun olduğuna vurgu yapılarak, sanığın, haksız tahrik hükümlerinin üst hadden uygulanmasının gerektiğine, yaralama kastı olmadığına yönelen ve yerinde görülmeyen temyiz sebeplerinin reddiyle, hükmün onanmasına karar verildi. Kararla birlikte çaydanlığın silahtan sayılması da Yargıtay kararları arasına girmiş oldu.

Editör: Abdullah KARABACAK