Bartın'da 14 Ekim'de meydana gelen ve 41 maden işçimizin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 2 maden mühendisi ile teknikten sorumlu müessese müdür yardımcısı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bartın'da 41 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin soruşturmada 25 kişi için gözaltı kararı verilmişti. Aralarında TTK Amasra Müessese Müdürü ve müessese yöneticilerinin de bulunduğu şüpheliler taksirle 41 kişinin ölümüne, 11 kişinin de yaralanmasına sebep olmakla suçlanıyor. Bilirkişi heyetinin ön raporu da açıklandı. Raporda, metan gazı ölçümleri, sondaj ve dinamitle patlatma işlemlerinde ihmaller tespit edildi.

BAZI ŞÜPHELİLER İL MÜDÜRLÜĞÜ'NE GÖNDERİLDİ

Şüphelilerden bir kısmı Amasra İlçe Emniyet Müdürlüğünde yeterli yer olmadığı için İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra İşletmesinde 14 Ekim'de saat 18.15 sıralarında meydana gelen maden kazasına ilişkin Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütüldüğü hatırlatıldı.

Hayvana yapılan canilik cezasız kalmadı Hayvana yapılan canilik cezasız kalmadı

3 KİŞİ TUTUKLANDI

Gözaltındakilerin adliyeye sevki bugün tamamlandı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 2 maden mühendisi ile teknikten sorumlu müessese müdür yardımcısı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.