Koronavirüs tüm dünyada yeniden artışa geçti. Virüsün varyantlarının yeni belirtileri ortaya çıktı. İmmünolog Denis Kinane, koronavirüsün yeni belirtisinin ağız içindeki aft olduğunu söyledi.

Sirkeli su içmenin faydası... Sirkeli su içmenin faydası...

Son dönemlerde artan koronavirüs vakaları tedirginlik yarattı. İngiltere'deki uzmanlar ise koronavirüsün Omicron varyantının yeni belirtisinin ağız içindeki aft olduğunu belirtti.

İngiliz medya kuruluşu Express’e konuşan immünolog Denis Kinane, son dönemde koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerken, çok da bilinmeyen bir belirtinin hastalığın gidişatını değiştirebileceğini söyledi.

Kovid-19 hastalarının ağzının içinde bir belirti olabileceğini söyleyen Kinane, “Geçen yıl aynı döneme göre hasta sayısında bir artış trendi var. Koronavirüs hastalarında yüksek ateş, öksürük, koku kaybı gibi belirtiler olabilir fakat bir tane belirti var ki bu çok da fark edilmez ve ağzın içindedir” dedi.

AĞIZDA OLUŞAN AFTLARA DİKKAT

Kinane, Omicron’un BA.4 ve BA.5 alt türleri sebebiyle hastalığın hızla yayıldığını söylerken hastaların ağızlarındaki belirtilerden birinin aft olduğunu söyledi. Bilim insanları dil üzerinde pütürtü ve şişkinlik olabileceğini söylerken bu durumun birkaç devam edebileceğini söyledi.

Öte yandan Uluslararası Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmada da bu belirtinin görüldüğü doğrulandı.

Araştırmada, 59 Kovid-19 hastasının belirtileri incelenirken hastaların 24’ünde yani yaklaşık yüzde 36.3’ünde aft çıktığı belirtildi.

Editör: Abdullah KARABACAK