Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle 44 bini aşkın kişi hayatını kaybederken Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde Geredeli İnşaat tarafından inşa edilen 23 katlı bina, kısa sürede sosyal medyada gündem olmuştu. Kozlu Belediye Başkanı ve müteahhit, bina zemininin sağlam olduğunu savundu.

Genç nüfus oranında bir ilk: Toplam nüfus 85 milyon 372 bin 377 Genç nüfus oranında bir ilk: Toplam nüfus 85 milyon 372 bin 377

Yapılan yorumlarda "Kader planına uygun inşa edilen bir bina" olarak nitelendirilen 23 katlı binayla ilgili konuşan Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, bina zemininin sağlam olduğunu kaydetti. Geredeli İnşaat müteahhidi Şahin Geredeli de,  “Projenin güvenliği için sadece istinat duvarına 4 milyon TL harcandı. Kimse merak etmesin. Her türlü denetime açık. Sosyal medyada gündeme gelmiş olması yüksekliğinden dolayı olabilir. Zonguldak’ın en güvenli binalarından biridir” demişti.

Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş da bugün Zonguldak Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda bu yöndeki sorulara şu cevabı verdi:

"Ben imar affına karşıyım. 2011 den itibaren Jeoradar çalışması yapıyoruz. 1999 öncesi yapılan binalar riskli, 99 sonrası yapılan tüm binalar radyal temel üzerine yapıldı. Arazi şartlarında zeminde uygunsa yüksek bina yapılabilir. Geredeli İnşaat'ın 23 kat zemini sağlam. Kozlu'nun en sağlam yeri. İmar yolsuzluğunu ispatlasınlar kendimi Kozlu meydanında asarım"