Zonguldak SSK İl Müdürü İhsan Şan, “Yüzde 50’lerde olan kayıt dışı istihdam oranı, bugün yüzde 30’lara kadar düşmüştür” dedi.

Müdür Şan, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla Zonguldak Valiliği önünde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunması ve Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından yaptığı konuşmada, bu yıl 18. kutlayacakları haftalarında bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nı tek çatı altında birleştiren ve Cumhuriyet tarihinin en büyük reformlarından biri olarak kabul edilen Sosyal Güvenlik Reformu’nun 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edildiğinden, her yıl 16 Mayıs’ı içine alan haftanın Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlandığını anımsatan Müdür Şan, şöyle konuştu:

“Bu tür haftalar toplumda farkındalık yaratma, bilgilendirme ve bilinçlendirme açısından önem taşımaktadır. 
Sosyal Güvenlik Kurumu’nu herkese ve her kesime tanıtmak, insanlarda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz etkinliklerde, iletişimin her yöntemi kullanılarak toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışacağız.
Hafta boyunca gelenekselleşen bazı faaliyetlerimizi bu yıl da yapmayı sürdüreceğiz. Paydaşlarımız olan sendikalar, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve kamu yöneticilerine ziyaretler gerçekleştireceğiz.
Yerel yönetimlerle yaptığımız iş birliğiyle hafta için hazırladığımız yazılı, görsel tanıtım ve bilgilendirici materyaller vatandaşlarımıza ulaştırılacak.”

“Bu yılın ana teması kayıt dışı mücadele”

Müdür Şan, şöyle devam etti:
“Hafta kapsamında bu yılın ana teması olan kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerine sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır.
İl Müdürlüklerimizde görevli arkadaşlarımızın da gayretiyle hep birlikte çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz.”

“Kayıt dışı istihdam yüzde 30’lara kadar düşmüştür”

“Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, vergi paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabi ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır” diyen Müdür Şan, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesiyle birlikte atılan önemli adımların önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşviğin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik vererek bu süreçte yüzde 50’lerde olan kayıt dışı istihdam oranı bugün yüzde 30’lara kadar düşmüştür.
Tek çatı altında 18’ncisini kutladığımız Sosyal Güvenlik Haftası’nın ülkemizin tüm kesimleri için kutlu olmasını, yapacağımız etkinliklerin sosyal güvenlik bilinci ve anlayışının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamasını diliyorum.”

HABER: ORHAN AKYÜZ

Bunlar da ZBEÜ’nün en küçük mezunu... Bunlar da ZBEÜ’nün en küçük mezunu...

9085671B 017A 4141 995E 498Dd52Ed7Ec6867C6C4 B4D4 4731 Bfed 0348F77C4013

Editör: Abdullah KARABACAK