Uluslararası Adalet Divanı 25 binden fazla Filistinliyi katleden İsrail’in soykırım suçunu işlediğini hukuki olarak kesinleştirdi. Ancak Divan’dan ‘ateşkes ve acil tedbir’ kararı çıkmadı. Karara rağmen Netanyahu hükümeti ise 113. günde de saldırılarını sürdürdü. Dünya kamuoyunda ‘Suçun tescili yapıldı, katliamı durdurmak için daha ne bekleniyor’ tepkisi yükseldi.

EMİRLERİ VERENLER DE YARGILANSIN

Güney Afrika’nın başvurusu üzerine Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’in Gazze’deki savaş suçunu hukuki olarak tescilledi. Tarihe geçen kararda ‘İsrail’in soykırımı makul seviyede ispatlandığı’ belirtildi. Ancak Divan, savaşın hemen durdurulmasına dönük talebe ilişkin bir karar vermedi. UAD Başkanı Joan Donoghue, acil durum tedbirlerine hükmetme yetkilerine sahip olduklarını vurguladı. Divan’ın kararına başkentler destek verirken, hükmün uygulanması çağrıları yapıldı. Gazze’de yaşananlardan sorumlu olanların da yargılanması gerektiğinin altı çizildi.

Yılbaşı kutlamaları yasaklandı... Yılbaşı kutlamaları yasaklandı...

KATLİAMI NEDEN DURDURMUYORSUNUZ

UAD’ın emsal kararını duyurmasından sonra bile Gazze’deki katliamları Netanyahu hükümeti 113’üncü günde de sürdürdü. Gece boyu sivillerin hedef alındığı bombardımanda, aralarında kadın ve çocukların da olduğu onlarca kişi öldürüldü. İsrail’in Mahkeme’yi çiğneyerek saldırılarını sürdürmesi tepki çekti. Derhal ateşkesin de ilan edilmesi beklentisi artarken, UAD’a “Elinizde delil var, ispat var, karar var, katliamları durdurmak için daha neyi bekliyorsunuz” çağrıları yapıldı. Gazze Şeridi’nde cinayetlere son verilmesi için adım atılması gerektiği belirtildi.

Editör: Abdullah KARABACAK