Irak'ta 2008'de Türkmen şehri Kerkük'ün resmi dili Türkçe olsun kararı, yıllar sonra yürürlüğe girdi. Nüfusun üçte birinin Türklerden oluştuğu Türkmen kentinde, resmi dairelerde ve dış mekan tabelalarında Türkçe kullanılması için ilk adım atıldı.

Irak'ın Türkmen şehri Kerkük'te 2008'de alınan 'Türkçe'nin resmi dil sayılması kararı' yıllar sonra yürürlüğe girdi.

Guterres'ten bir ilk: BMGK'ya Gazze mektubu gönderdi Guterres'ten bir ilk: BMGK'ya Gazze mektubu gönderdi

TRT Haber'de yer alan habere göre, Irak'ın Türkmen kentinde, resmi dairelerde ve dış mekan tabelalarında Türkçekullanılması için ilk adım atıldı. Uygulama, Kerkük Valisi Rakan El-Cuburi'nin imzaladığı kararla başladı.

KARAR İLK OLARAK VALİLİK TABELASINA YANSIDI

El Cuburi, resmi daireler ile dış mekan tabelalarının incelenmesi ve Türkçe'nin yer almadığı tüm tabelalarda Türkçe'nin de kullanılması talimatını verdi. Kararın ardından Kerkük Valiliği ile İl Meclisi'ne Türkçe tabelalar asıldı.

OKULLARIN TABELALARI GÜNCELLENECEK

18 Eylül tarihinden itibaren yürürlüğe giren karara göre, il genelinde resmi yazışmalar için de Türkçe geçerli dillerden biri olacak. Karar çerçevesinde kentteki tüm okulların tabelaları güncellenecek.

Türkçe'nin yanı sıra Arapça, Kürtçe ve Süryanice de tabelalarda kullanılacak.

Karar, Kerkük genelinde büyük sevinçle karşılandı.

NÜFUSUN 3'TE BİRİ TÜRK

Türkmen, Arap ve Kürtlerin ağırlıkta yaşadığı Kerkük'ün 3'te 1'i Türklerden oluşuyor. Ayrıca kentte yaşayan az sayıda Süryani, Ermeni ve Yahudi de var.