Yaz aylarının kabusu kene, vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Kene vakalarına son örnek ise Malatya’dan geldi. 5 yaşındaki Asel Özdemir ailesine karnının ağrıdığını söyledi. Küçük kızın babası kızının kulağını görünce şoke oldu. Kulağına kene yapışan 5 yaşındaki küçük kız, hastaneye kaldırıldı. Uzmanlar, Kurban bayramı konusunda önemli uyarılarda bulundu. Öte yandan Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi'nde merkez ilçeye bağlı köy ve beldelerde kene konusunda bilgilendirme çalışması başlatıldı. 

Türkiye'nin bir çok yerinde alarm verildi. Tokat, Sivas, Çorum, Yozgat, Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Erzincan ve Erzurum kene popülasyonunun yoğun olduğu iller arasında. Uzmanlar uyarıda bulunurken yılın ilk kene vakası Tokat'ta görülmüştü.

KURBAN BAYRAMI'NDA KESİLECEK HAYVANLARDA 'ÖLÜMCÜL KENE' UYARISI

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Kurban Bayramı'nda kesilecek olan hayvanlardan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının bulaşabileceğini belirterek, "Özellikle elinde yara veya buna benzer kesik olan insanların mümkün olduğu kadar hayvanların kanıyla temas etmemeli" ifadelerini kullandı.

“ELDİVEN TAKILMALI”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan SCÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, “Kurban Bayramı'nda KKKA hastalığının, hasta hayvanların kanından insanlarımıza geçmesini de arzu etmiyoruz. Bu noktada mutlaka ellerinde eldivenle çalışmalarını öneriyorum” dedi.

BU HATALAR ÖLDÜREBİLİR: KENE ISIRIRSA ASLA BUNLARI YAPMAYIN

Rektör Özölçer duyurdu: "Zonguldak'a hayırlı olsun" Rektör Özölçer duyurdu: "Zonguldak'a hayırlı olsun"

Sinop İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Merve Çelik, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Verilen bilgiler şu şekilde:

– Vücudumuzda kene gördüğümüz zaman hemen çıkarmamız gerekiyor ama çıplak elle kesinlikle keneyle temas etmememiz gerekiyor. Bir bez ile veya poşet ile keneyi çıkarabiliyorsak çıkaracağız ama çıkaramıyorsak hemen sağlık kuruluşuna acil olarak başvuracağız. Kenenin çıkarılma saati çok önemli. Hızlı davranmamız gerekiyor.

– Bu yüzden kendimiz çıkarabiliyorsak hızlı bir şekilde kendimiz çıkaracağız çıkaramıyorsak da sağlık kuruluşuna başvuracağız. Keneyi yakmak, kolonya dökmek gibi davranışlar zararlı. Çıplak elle dokunulmaması da çok önemli. Kenenin başını koparmamak gerekiyor. Başı içeride kalırsa kene emdiği kanı kusarak bizi o virüslerle enfekte edebiliyor. O yüzden keneyi koparmadan vücut bütünlüğü bozulmadan hızlı bir şekilde çıkarmamız önemli” uyarılarında bulundu.

– Ateş, halsizlik, üşüme, titreme, karın ağrısı, bulantı, kusma olduğu gibi kanma bulguları da olabilir. Ağızda, deride ciddi kanamalar başlayabilir ve ölümcül tablolar da gelişebilir. Bu yüzden dikkat etmemiz gerekiyor.

Editör: Abdullah KARABACAK