Zonguldak'ta Acil Kan İhtiyacı! Zonguldak'ta Acil Kan İhtiyacı!

İlk Türk kadın Matematik Profesörü,
Selma Soysal (1924 Zonguldak-2011 İstanbul)


Hayatı
Soysal, Zonguldak'ta 1924 yılında doğmuştur. Babası Osman Muhtar Bey, Zonguldak Liman komutanı, annesi ise aydın bir kadın olan Samiye Hanım’dır.

Soysal'ın çocukluğu Fransız mühendislerinin, Rumların bulunduğu Zonguldak'ta geçti ve bu ortamda Fransızca ile Rumca öğrendi. İlk öğrenimini Zonguldak'ta, orta öğrenimini Çapa Kız Öğretmen Okulu’nda parasız yatılı olarak sürdürdü.

Soysal, Kandilli Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra 1941 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Astronomi Bölümü’ne girdi ve 1945 yılında mezun oldu. Dünyaca ünlü matematikçi Cahit Arf'ın öğrencisi olan Soysal, hazırladığı Sonsuz Boyutlu Hilbert Uzayı başlıklı doktora tezi dünya çapında ünlendi.

Türkiye’nin ilk kadın Matematik Profesörüdür. 1951 yılında bir süre Henri Poincare Enstitüsünde dünyanın en önde gelen matematikçileri ile çalıştı. Paris, Londra, Boston üniversiteleriyle Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT)’nün uzmanlık programlarına katıldı.1952 yılında İTÜ de Matematik hocası olarak göreve başladı.

Görevi emekli olduğu 1991 yılına kadar devam etti. Soysal, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde
47 yıl boyunca bilim insanları yetiştirdi.

Soysal, Hukukçu Prof. Dr. Mümtaz Soysal'ın ablasıdır. Matematik konularında çeşitli anı yazıları bulunmaktadır.

10 Ekim 2011'de İstanbul'da vefat etti, Zincirlikuyu'da defnedildi.

Zonguldak Nostalji