Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yaşanan kedi tartışmasına sendikalar müdahil oldu.

Zonguldak'ta hastane içindeki kedinin sağlık ve hijyen şartları bakımından dışarıya çıkarılması sonrası hastane müdürü ile hemşire arasında yaşanan arbedenin yankıları devam ediyor.

SES Şubesi'nin yaptığı açıklamanın ardından bugün de Zonguldak Sağlık Sen Şubesi tarafından açıklama yapıldı.

Hayvan sevgisinin hastane ortamında tatmin edilecek bir sevgi olmadığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Sirkeli su içmenin faydası... Sirkeli su içmenin faydası...

"Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde Hastane Müdürü ve hemşire arasında bir kedinin hastane dışına çıkarılması gibi basit bir olayın bir anda hayvan düşmanlığı ve hemşire hanımın darp edilmesine kadar taşınmasını Sağlık Sen olarak hayretle izliyoruz.

Öncelikle bilinmesini isteriz ki hastaneler insanların şifa bulması için yapılan yerlerdir ve bu yerlerin en hijyenik yerler olması şarttır, bunu sağlayacak olan da hiç şüphesiz ki hastane yöneticileridir.

OLAYIN MECRASINDAN ÇIKARILMASI AHLAKİ DEĞİLDİR

Bu amaca yönelik olarak Hastane içerisinde bulunan kedi ve bahçede bulunan köpeklere yönelik yönetimin yaptığı hayvanları hastane dışına çıkarma eylemi, hayvan düşmanlığı değil aksine insan sağlığını önemseme ve hayvanları doğal yaşam alanlarına döndürmedir.

Hastane müdürü ve hastane hemşiresi arasında yaşanan bu olayın mecrasından çarptırılarak yalan yanlış bir şekilde kamuoyuna sunulması ahlaki değildir. Hak arama mücadelesi verenler, haksız yere bir idareciyi linç etme girişimi yapılan hak mücadelesine en büyük ihanettir.

Hastane içerisinde çözülmesi ve dışarı yansımaması gereken bu kadar basit bir olayın farklı boyuta çekilerek kamuoyu önünde tartışılmasının kurumsal kimliklere zarar vereceği hakikatini hatırlatır ve kamuoyuna saygılar sunarız.

NE OLMUŞTU?

Zonguldak Kadın Doğum Hastalıkları Hastanesinde Yeni Doğan Üniversitesinde 4 yıldır hemşire olarak görev yapan Duygu Güneş ile Hastane Müdürü Rüştü Moğul arasında, hastane içinde dolaşan kedinin dışarı çıkarılması sonrası arbede yaşanmıştı. 

Editör: Abdullah KARABACAK