Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Şube Başkanı Ümit Kaya, hakemlerle birlikte, hakem Halil Umut Merel’e yapılan saldırıyı kınadı. Zonguldaklı hakemler, yapılan çirkin saldırıyı siyah kart göstererek tepki gösterdi. 

Kaya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Çelikelliler sezona veda etti... Çelikelliler sezona veda etti...

“ Dün Türk Futbolu adına kara bir geceydi. Utanç gecesiydi

Ankaragücü-ÇAYKUR Rizespor müsabakasında menfur bir saldırıya uğrayan Ülkemizin gururu FİFA Hakemimiz Halil Umut Meler’e gerçekleştirilen saldırıyı esefle kınıyoruz.

Bu saldırı sadece FİFA Hakemimiz Halil Umut Meler’e yapılmamıştır. Bu Saldırı Eren’imize, Hakan’ımıza, Emir’imize kısacası Klasman Hakemlerimizden tutunda, İl Hakemlerimiz, aday hakemlerimiz, gözlemcilerimiz dahil hepimize yapılmıştır. Her birimizin Vicdanı sızlamıştır,  yüreği burkulmuştur. Türk Futbolu Dünya’nın gözü önünde küçük düşürülmüştür.

Bugün Mete Kalkavan Hocamızın söylediği gibi Dünya’da hiçbir meslek Hakemler kadar Şiddete, küfüre ,hakarete uğramamaktadır. Bu bizim kaderimiz değildir. Mevkii makamı ne olursa olsun böyle bir hakka hiç kimse sahip değildir.

Dün Akşam görmüş olduğunuz üzücü olayların benzerlerini maalesef alt liglerde de çok görmekteyiz. Bu ilk değildir ama son olmalıdır.

Futbol sahalarında Adalet dağıtan bizlere karşı yapılan Adaletsizlikleri kabul etmiyoruz. Yüce Türk adaletimiz elbette nihai sözü söyleyecektir .Ama Bu ve buna benzer olayların yaptırımları çok ağır olmalıdır. Olmalıdır ki kendini bilmez şahıslar bu tür olaylara yeltenmesin.

Değerli Hakemimiz Halil Umut Meler’e, Sevgili Ailesine, Hakem Camiamıza, Türk Futbolunun tüm paydaşlarına Zonguldak Bölgesi Hakem ve Gözlemcileri adına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Sadece Hakemlere karşı yapılan saldırıyı değil, mesleğini icra etmekle mükellef olan her bireye karşı yapılan şiddeti lanetliyoruz. Bu tür saldırgan ve provokatörlere karşı kırmızı kart değil SİYAH KART Gösteriyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından hakemler siyah kart çıkararak yapılan saldırıyı protesto etti.

Editör: Abdullah KARABACAK