Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, 12’nci Olağan Genel Kurul sonrası ilk toplantısını 21 Şubat 2023 tarihinde Sendika Genel Merkezinde gerçekleştirdi.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Yener Arslanbuğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Armutçuk, Üzülmez, Amasra, MTA ve Merkez Servisleri Şubelerinin Şube Başkan ve yöneticileri katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, 4 Şubat 2023 tarihinde Sendikalarının 12’nci Genel Kurulu’nu büyük bir katılımla gerçekleştirdiklerini, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli iki depremin ardından maden işçilerinin ve GMİS Genel Merkez ve Şube yöneticilerinin deprem bölgesinde arama-kurtarma çalışmalarına katıldıklarını ifade etti.

Yeşil şunları söyledi; “12’nci Olağan Genel Kurulumuzu 4 Şubat 2023 tarihinde yaptık. Tüm camiamıza işçi sınıfına TÜRK-İŞ’imize, madenci camiamıza hayırlı olsun. Kongremizden sonra yaptığımız ilk başkanlar kurulu toplantımız.  Kongremize katılan, destek veren, görüş sunan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Amasra müessesemizde kaybettiğimiz 42 madenci kardeşimize de Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve tüm maden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Bugün 6 Şubat’ta meydana gelen deprem faciasıyla ilgili ve önümüzdeki dönem görev yapacağımız arkadaşların hem tanışması hem de yol haritamız hakkında bugün başkanlar kurulu tertip ettik.

Görev alan arkadaşlarımız, görevden ayrılan arkadaşlarımız oldu. Ben sendikadaki yönetici arkadaşlarım adına hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum, yeni gelen arkadaşlara da başarılar diliyorum, hayırlı olmasını diliyorum.

TARİH YAZDILAR

Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Arka arkaya yaşadığımız iki büyük depremle hemen hemen 10 ili kapsayan büyük bir yıkım yaşandı. Deprem bölgelerini ziyaret ettik. Madenci arkadaşlarımız hem TTK hem MTA’da görev yapan üyelerimiz sahada üstün başarı gösterdi. Kısacası tarih yazdılar diyebiliriz. Çok büyük bir yıkım içerisinde görev yapan görünmez kahramanlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kilometrelerce uzaktan oraya giderek görev yapmak, enkazda kalan vatandaşlarımıza nefes olmak için kendi hayatları pahasına orada mücadele verdiler.

O bölgeyi görüp de konuşmak lazım. Gerçekten o illerdeki yıkım televizyonlardaki gibi değil. Çok çok fazlası var. Bu anlamda ben Türkiyemize geçmiş olsun diliyorum. Görev yapan arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyor, hepsinin gözlerinden öpüyorum. Çünkü orada kendi kardeşleri, kendi anne ve babalarıymış gibi kendi hayatlarını riske atarak insanları enkazdan çıkarmak için canla başla mücadele ettiler.

‘BU BÜYÜK SIKINTIYI ATLATTIKTAN SONRA TİS GÖRÜŞMELERİMİZE BAŞLAYACAĞIZ’

Sendikamızın devam eden sürecinde önümüzde toplu sözleşmemiz var. Bu büyük depremle beraber biraz ötelendi ama önümüzdeki günlerde başlayacak toplu sözleşme görüşmelerimiz için çalışmamız tamam. Bu büyük sıkıntıyı atlattıktan sonra da bu görüşmelere başlayıp TTK ve MTA işçilerimizin hak ve menfaatlerini arttırmak için bir mücadeleye gireceğiz.

‘ÖRGÜTLENME SEFERBERLİĞİ BAŞLATACAĞIZ’

Devamında da sendikamız olarak genel kurulumuzda beyan ettiğimiz gibi örgütlenme seferberliğimiz var.

Türkiye çapındaki maden iş kolunda çalışan bütün işçilere ulaşıp onları da sendikalı yapmak için büyük bir mücadele içerisine gireceğiz. Sendikamızın hak ve menfaatleri doğrultusunda bir dizi çalışmalarımız olacak. Bunları da hep birlikte yönetim kurulumuzla beraber şubelerimizle beraber başaracağız.

‘TTK’NIN İŞÇİ AÇIKLARININ GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

En büyük eksiklilerimizden bir tanesi de her zaman diyoruz norm kadroyla çalışamıyoruz. İşçi açıkları sebebiyle hem iş sağlığı hem iş güvenliği anlamında büyük sıkıntılar çekiyoruz. Bunları birçok kez anlattık. Amasra faciasında yaşanan gerçeklerden biri de işçi açıklarından kaynaklı iş sağlığı ve güvenliğinin yeterince sağlanamaması. Bununla ilgili de işçi açıklarını giderilmesi ve arkadaşlarımızın daha güvenli ortamlarda çalışmasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sürecin devamında da işçi açıklarının giderilmesi için çalışmalarımıza hep beraber devam edeceğiz.”

‘TALEP OLURSA GÖNÜLLÜ ARKADAŞLARIMIZ GÖREV İÇİN BEKLİYOR’

Tanju Özcan'dan Erdem'e hayırlı olsun ziyareti... Tanju Özcan'dan Erdem'e hayırlı olsun ziyareti...

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Genel Başkan Yeşil,  “Deprem bölgesindeki arkadaşlarımız, arama ve kurtarma çalışmaları tamamlandığı için deprem bölgesinden geri çağrıldı. Aralıklı zamanda geldikleri için istirahatleri bitenler işbaşı yaptı. Dün akşam bir deprem daha oldu. Tekrar talep edilirse TTK’da gönüllü arkadaşlarımız görev için bekliyor. Kendileri de bizleri arayarak gönüllü olduklarını söylediler. Talep olursa her an gidecekmiş gibi hazır bekliyorlar. Hatay’da 120 kişilik ekibimiz halen sahada görevini sürdürüyor.

‘MADENCİLER, 350 İNSANIMIZI SAĞ OLARAK ENKAZDAN ÇIKARDI’

 Deprem bölgesinde arkadaşlarımız 350 insanımızı canlı olarak enkaz altından çıkardılar. 4 bine yakın insanımızın da ne yazık ki cenazesini enkazın altından çıkarttılar.” dedi.

GMİSBŞKKUR-3

GMİSBŞKKUR-4

GMİSBŞKKUR-6