Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye ve Avrupa genelinde tüketimi hızla artan enerji içeceklerinin, halk sağlığını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Bu içecekler yoğun kafein içeriğiyle gençlerin sağlığını tehdit ediyor. Uzmanlar kalp sorunlarıyla başvuran genç hastalarda enerji içeceği öyküsüne rastladıklarını anlattı. Kardiyoloji Uzmanı Meral Kayıkçıoğlu, son zamanlarda kalp, ritim bozukluğu ile başvuran gençlerin sayısında artış olduğunu, birçoğunun aşırı kafein ve enerji içeceği tükettiğini söyledi.

Bakan Koca'dan, randevuya gitmeyenlere kötü haber! Bakan Koca'dan, randevuya gitmeyenlere kötü haber!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Türkiye ve Avrupa genelinde tüketimi hızla artan enerji içeceklerinin, halk sağlığını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Bu içecekler yoğun kafein içeriğiyle gençlerin sağlığını tehdit ediyor. Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre uzmanlar kalp sorunlarıyla başvuran genç hastalarda enerji içeceği öyküsüne rastladıklarını anlattı.

Kardiyoloji Uzmanı Meral Kayıkçıoğlu, son zamanlarda kalp, ritim bozukluğu ile başvuran gençlerin sayısında artış olduğunu, birçoğunun aşırı kafein ve enerji içeceği tükettiğini belirlediklerini söyledi. Kayıkçıoğlu, “20’li yaşlarda kalp krizi geçiren 2 hastamdan 1’inin gün içinde enerji içeceği tükettiğini öğrendim” dedi.

'ASIL SORUN KAHVENİN ÜZERİNE ENERJİ İÇECEĞİ TÜKETMEKTE'

Piyasadaki bazı ürünlerin 200, bazılarının da 70 mg kafein içerdiğini belirten Kayıkçıoğlu, “Bir fincan kahvede ortalama 100 mg kafein var. Asıl sorun gün boyu kahve içen gençlerin sonrasında enerji içeceği tüketmesinde. Kalp, ritim bozukluğu ile gelen bazı gençler gün içinde yarım litre kahve, 1 litreye enerji içeceği tükettiğini söylüyor” dedi.

'BENZİN ALMAKLA EŞDEĞER'

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Kayan Tapan ise 18-29 yaş arasındaki gençlerin yüzde 70’inin enerji içeceğini alkolle karıştırarak tükettiğini, bu oranın Avrupa’nın üzerinde olduğunu bildirdi. Adli Tıp Uzmanı Prof. Ekin Özgür Aktaş da bu ürünlerin amfetamin gibi maddeler ile tüketiminin ciddi sağlık sorunlarına neden olabildiğini belirterek “Alkol ile enerji içeceğini birlikte tüketmek yüksek oktavlı benzin almakla eşdeğer” benzetmesi yaptı.