Zonguldak Ereğli'nin Kestaneci Mahallesi'nden Turgut Kaçmaz, Kütahya Dumlupınar'da düzenlenen törende kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Kaçmaz, ömrünü, babasının da içinde yer aldığı Kahraman Mehmetçik'in Kurtuluş Savaşı'nda yazdığı destanı genç nesillere aktarmaya adamıştı.

Ereğli Belediye başkanı Halil Posbıyık da Kaçmaz'ın vefatı nedeniyle yayınladığı mesajda, " Her fırsatta, Çanakkale Savaşı Destanını anlatan konferanslara, söyleşilere, gezilere, törenlere katılan Kestaneci Mahallesi’nden En Yaşlı Gazimiz Merhum Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu değerli dostum, Turgut Kaçmaz’ın Kütahya’da düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında katıldığı program esnasında kalp krizi geçirerek vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Mekânı cennet olsun." ifadesine yer verdi.

TTK’nın maden ocağında yangın tatbikatı! TTK’nın maden ocağında yangın tatbikatı!

HER FIRSATTA BABASININ KAHRAMANLIKLARINI ANLATIYORDU

1912'de Balkan, 1915'de Çanakkale ve 1922'de Kurtuluş Savaşı'na katılarak Conkbayırı'nda gazi olan ve Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde gösterdiği kahramanlıkla İstiklal Madalyası'na layık görülen Hüseyin Kaçmaz, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde 10 Eylül 1994'te yaşamını yitirmişti.

Babasından Türk askerinin savaşlarda gösterdiği kahramanlıkları dinleyerek büyüyen Turgut Kaçmaz, 1980'li yıllardan itibaren ülke genelinde açtığı "Çanakkale" konulu sergilerde, vefat eden gazinin savaş yıllarından sakladığı çeşitli eşyaya, fotoğraf ve resimleri de ekleyerek ziyaretçilerle buluşturmuştu.

Çanakkale'deki 57. Piyade Alayı Şehitliği'nin girişinde babasının heykeli bulunan Kaçmaz, Samsun, Çanakkale, Dumlupınar gibi pek çok bölgeye, yurt dışına giderek Türk askerinin kahramanlığını gözyaşlarıyla anlatmıştı.

301789359_2620391511424637_383822570038787283_n