Yaz mevsiminin gelmesiyle tezgahlarda yerini almaya başlayan yeşil erik, lezzetinin yanı sıra faydalarıyla da adından söz ettiriyor. Düşük kalorisi, yüksek lif ve su miktarı ile formunu korumak isteyenler hafif ara öğün yapmak isteyenler için ve sağlığa olan diğer etkilerinden dolayı bu lezzetli meyveyi mutfağınızdan ve sofranızdan eksik etmeyin. İşte eriğin sağlığımıza olan faydaları...

1- Cilt sorunlarıyla mücadele eder 1- Cilt sorunlarıyla mücadele eder - Resim 1Anti aging özelliği sayesinde cildi yenileyen erik, cilt lekeleri üzerinde mucizevi bir etkiye sahiptir. Cilt tonu eşitsizliğini azaltır ve bağ dokusunu yenileme özelliği vardır.

2- Kemik ve diş sağlığı2- Kemik ve diş sağlığı - Resim 2Yeşil erik yoğurt, ayran gibi besinlerle tüketildiğinde kalsiyum emilimini artırır. Bu etki, kemik ve diş sağlığı üzerinde oldukça olumlu bir etki yaratır.

3- Kan dolaşımını arttırır3- Kan dolaşımını arttırır - Resim 3Kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengin olan erik, vücudun demir emme kabiliyetini artırır ve kan dolaşımını iyileştirir.

Kullanırken bir kez daha düşünün: Faydası değil zararı var! Kullanırken bir kez daha düşünün: Faydası değil zararı var!

4- Kabızlığa birebir4- Kabızlığa birebir - Resim 4Lif açısından zengin olan erik, bu sayede kabızlık sorununa da iyi geliyor.

5- Kalorisi az meyve5- Kalorisi az meyve - Resim 5Diyet listeniz ve ara öğünlerinizi sağlıklı geçirmek için eriğe başvurabilirsiniz çünkü kalori oranı oldukça düşüktür.6   6- Nezleye iyi gelir6- Nezleye iyi gelir - Resim 6A, C vitamini, lif ve potasyum kaynağı olan yeşil erik, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve bilhassa yaz nezlesine karşı sizi korur.7        7- Kalp dostudur7- Kalp dostudur - Resim 7İyi bir antioksidan kaynağı olduğu için serbest radikallere meydan okuyarak, kalp sağlığınızı korur.