Hindistan'ın Uttarakhand eyaletinde inşaatı devam eden tünelin 12 Kasım'da çökmesi sonucu enkaz altında kalan 41 işçi tekerlekli sandalye üzerinde 90 cm genişliğindeki bir borudan geçilerek kurtarıldı.

Kurtarma çalışmalarını denetleyen Ulusal Afet Yönetim Otoritesi Üyesi Syed Ata Hasnain üç ekibin işçilerin sıkıştığı bölgeden çıkarıldığını belirterek, "400 saatten fazla bir süredir çalışmalar devam ediyor, tüm güvenlik önlemlerini alıyoruz" dedi.

FARE MADENCİLER BÜYÜK KATKI SAĞLADI

Benzeri görülmemiş krizi olumlu sonuçlandırmak isteyen devlet kurumları, dün makinelerin arızalanmasının ardından enkazın içinden itilen 90 cm genişliğindeki bir tahliye borusunun içinden kayaları ve çakılları elle delmek için "fare madencilerine" başvurmuştu. İsimlerini oyuk farelerine benzemelerinden alan fare madenciler, tahmini 60 metrelik kaya ve metali kırarak işçilerin kurtarılmasında önemli bir görev aldı.

Uttarakhand Eyalet Başbakanı Pushkar Singh Dhami, sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, Hindu tanrı Baba Baukh Nag Ji'ye ve işçilerin kurtarılmasında görev alan milyonlarca Hintliye teşekkür ederek, "İşçileri dışarı çıkarmak için tünele boru döşeme işlemi tamamlandı. Yorulmak bilmeyen kurtarıcılar için dua ediyorum" ifadesini kullandı.

Tünelin içerisinde kurtarma çalışmaları devam ederken dışarıda 41 ambulans, 41 işçiyi yaklaşık 30 km uzaklıktaki hastaneye götürmek için sıraya girdi. helikopter ise işçilerin acil müdahaleye ihtiyaç duyması ihtimaline karşılık, yaralıları Rishikesh şehrindeki daha büyük bir hastaneye götürmek için hazır beklediler.

İlk Türk astronotun uzaydaki ilk sözü: İstikbal göklerdedir İlk Türk astronotun uzaydaki ilk sözü: İstikbal göklerdedir

TÜNELLER HAKKINDA DENETLEME KARARI

Hükümet, Hindistan Ulusal Karayolları İdaresi'ne (NHAI) Hindistan genelinde inşa edilen 29 tüneli denetleme talimatı verdi. Char Dham Projesi çevre uzmanlarının eleştirilerine maruz kalırken, çevredeki yüzlerce evin çökme nedeniyle hasar görmesi sonucu bazı çalışmalar durduruldu .

Editör: Abdullah KARABACAK